fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

NBP zapowiada poprawę koniunktury

W ostatnich trzech miesiącach nastąpiła poprawa oceny sytuacji gospodarczej w oczach przedsiębiorców – wynika z badania NBP
Obliczany przez NBP wskaźnik koniunktury BOSE wzrósł w III kwartale o 8 pkt proc. do 46,1 pkt. Analitycy banku centralnego wskazują, że jako dobrą lub bardzo dobrą swoją sytuację ocenia 73 proc. ankietowanych przedsiębiorstw. Prognozy rozwoju sytuacji są nawet bardziej optymistyczne niż rok temu. Poprawy sytuacji w ostatnich trzech miesiącach roku spodziewa się 18 proc. uczestników badania NBP. O tym, że prawdopodobne jest pogorszenie, mówi 7,5 proc. ankietowanych. Jaki był dotychczasowy wpływ kryzysu? 38 proc. ankietowanych ocenia, że poważne problemy ich ominęły. Do zetknięcia się z trudnościami przyznaje się ok. połowy badanych.
Najmocniej kryzys odczuli wytwórcy dóbr inwestycyjnych – niespełna jedna piąta zadeklarowała, że nie miała z tego powodu problemów. Niewiele lepiej było u producentów trwałych wyrobów konsumpcyjnych, gdzie tylko co czwartemu przedsiębiorstwu udało się uniknąć „kryzysowych” kłopotów. Mimo lepszych ocen w najbliższym czasie nie należy jednak spodziewać się np. wzrostu zatrudnienia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA