fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Błogosławiony już za rok?

Ksiądz Jerzy Popiełuszko
Forum, Erazm Ciołek Erazm Ciołek
W 25. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki tysiące ludzi oddało mu hołd
Wśród ludzi, którzy stawili się na warszawskim Żoliborzu u grobu kapłana zamordowanego przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL, było wielu, którzy ćwierć wieku temu uczestniczyli w mszach za ojczyznę sprawowanych przez ks. Jerzego.
Obecna była także rodzina kapłana z jego matką Marianną Popiełuszko, która odebrała przyznany księdzu pośmiertnie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego. – Modlimy się, żeby Benedykt XVI w tym roku kapłańskim dał nam błogosławionego męczennika ks. Jerzego Popiełuszkę – mówił w homilii abp Kazimierz Nycz.
– Ta beatyfikacja jest potrzebna nie tylko kapłanom, ale całemu ludowi bożemu – dodał Nycz, podkreślając jednocześnie, że nie można Kościołowi stawiać żadnych terminów. – Ks. Popiełuszko nas łączy. On chce, byśmy byli razem w tym co dobre, prawdziwe, szukali miłości i dobra – apelował arcybiskup i prosił, by nie wykorzystywać tej rocznicy dla celów politycznych. [srodtytul]Tam, gdzie sprawował ostatnią mszę [/srodtytul] Uroczystości ku czci ks. Popiełuszki odbyły się także w Bydgoszczy. W kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, gdzie 19 października 1984 roku ks. Jerzy odprawił swoje ostatnie nabożeństwo, mszę sprawował prymas Józef Glemp. Poprzedziła ją modlitwa różańcowa z rozważaniami ks. Popiełuszki sprzed 25 lat. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku – miejscowości, w której funkcjonariusze SB porwali ks. Jerzego – odbył się dedykowany mu koncert. Na murze okalającym warszawski kościół św. Stanisława Kostki otwarto przygotowaną przez IPN wystawę fotograficzną "Pomnażanie dobra", która ukazuje to, co się działo przy grobie ks. Jerzego od chwili pogrzebu. Pamięć ks. Popiełuszki chcą uczcić także politycy. Klub Prawa i Sprawiedliwości zaproponował przyjęcie specjalnej uchwały. [srodtytul]Zarzuty dla esbeka [/srodtytul] Mordercy ks. Jerzego: Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala, Waldemar Chmielewski i ich przełożony Adam Pietruszka, od dawna są na wolności. Tymczasem, jak poinformował IPN, prokuratorzy instytutu postawili zarzut jednemu z byłych funkcjonariuszy SB, który w grudniu 1983 r. uczestniczył w prowokacji przeciwko ks. Popiełuszce. SB podrzuciła wtedy do mieszkania kapłana ulotki i materiały wybuchowe, by w procesie karnym skazać go na więzienie (sprawę umorzono z uwagi na amnestię). Byłemu esbekowi postawiono zarzut działania mającego na celu eliminację ks. Popiełuszki jako duszpasterza środowisk związanych z opozycją. Śledztwo jest częścią szerszego postępowania: funkcjonowania od 1956 do 1989 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych związku kierowanego przez osoby zajmujące najwyższe stanowiska państwowe, którego celem było dokonywanie przestępstw, w tym zabójstw działaczy opozycji politycznej i duchowieństwa. Na festiwalu filmowym we Włoszech odbył się pokaz filmu Rafała Wieczyńskiego "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Producentka filmu Julita Świercz-Wieczyńska oświadczyła, że podana w sobotniej "Rz" informacja o sądowym zakazie rozpowszechniania filmu jest nieprawdziwa. "Postanowienie o zakazie dystrybucji dotyczy wyłącznie byłego dystrybutora filmu Kino Świat Sp. z o.o." – poinformowała.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA