fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Luteranie mają nowego biskupa

Ks. Jerzy Samiec
Biuro Informacyjne Kościoła ewangelicko-augsburskiego
Kościół ewangelicko-augsburski w Polsce wyłonił nowego biskupa na 10-letnią kadencję. Został nim ks. Jerzy Samiec.
Po wyborze nowy biskup zapowiedział, że chce się spotkać z kierownictwami innych Kościołów. Przypomniał, że luteranie podejmują z Kościołem rzymskokatolickim wspólne przedsięwzięcia, np. sprzedaż świec wigilijnych na cele charytatywne, akcje pomocy w sytuacjach kryzysowych. - Na pewno ważną płaszczyzną, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest wspólne duszpasterstwo dla małżeństw mieszanych wyznaniowo - powiedział Samiec.
Wyboru dokonano podczas 6. sesji XII Synodu Kościoła. Kandydatów było trzech: ks. dr Adrian Korczago, ks. Jerzy Samiec i ks. dr Marek Jerzy Uglorz. W tajnym głosowaniu Synod zadecydował, że nowym biskupem Kościoła zostanie ks. Jerzy Samiec. Uroczyste wprowadzenie w urząd biskupa-elekta odbędzie się w Święto Epifanii (Objawienia Pańskiego) 6 stycznia 2010.
W związku z wyborem ks. Samiec złożył sprawowany dotychczas urząd prezesa Synodu Kościoła. Zastąpi go na tej funkcji ks. radca Waldemar Pytel.
[ramka]Nowy biskup [b]Jerzy Samiec [/b]ma 46 lat. Ukończył studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W 1989 r. rozpoczął pracę jako wikariusz w parafiach w Zabrzu i w Gliwicach. Potem był proboszczem parafii w Gliwicach, duszpasterzem młodzieżowym Diecezji Katowickiej, diecezjalnym duszpasterzem ewangelizacyjno–misyjnym. Od 2003 r. jest prezesem Stowarzyszenia Księży i Katechetów Kościoła EA w RP. Prezesem Synodu został w 2007 roku. Od 1990 roku jest żonaty.
[i]Źródło: [link=http://http://www.luteranie.pl" "target=_blank]www.luteranie.pl[/link][/i][/ramka]
[ramka][b]Kościół ewangelicko-augsburski[/b] (luterański) jest trzecim co do wielkości Kościołem chrześcijańskim w Polsce i największym Kościołem ewangelickim w naszym kraju. Wywodzi się z nurtu wittenberskiego reformacji XVI wieku, rozpoczętego przez Marcina Lutra. Liczy ok. 75 tys. wiernych zgromadzonych w sześciu diecezjach.
Najwyższym organem władzy ustawodawczej Kościoła jest Synod, który wybiera Konsystorz – najwyższą władzę wykonawczą i biskupa Kościoła, reprezentującego Kościół na zewnątrz. Kadencja biskupa Kościoła trwa 10 lat.
Ponad połowa polskich luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Kościół należy do Polskiej Rady Ekumenicznej, Światowej Federacji Luterańskiej, Światowej Rady Kościołów, Wspólnoty Ewangelickich Kościołów w Europie oraz Konferencji Kościołów Europejskich.
[i]Źródło: Biuro Informacji Kościoła[/i][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA