fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Miliony czy tysiące przeciwko aborcji?

AFP
Trwa spór o liczbę uczestników wczorajszej madryckiej demonstracji przeciwko rządowym planom złagodzenia przepisów dotyczących aborcji.
Najwyższą liczbę protestujących zgłosili organizatorzy, wśród których jest ponad 40 organizacji społecznych. Według nich, w protestach uczestniczyło ok. 2 mln ludzi. Zdaniem policji uczestników marszu było 250 tysięcy. Według władz Madrytu na ulice stolicy wyszło 1,2 mln osób.
Hiszpańska agencja informacyjna EFE podała zaś, że w manifestacji wzięło udział najwyżej 63 tysiące osób. EFE powołała się na firmę Lynce, która oblicza liczbę uczestników manifestacji i innych zgromadzeń stosując system komputerowy, pokazujący z góry ruchome i nieruchome obrazy. - Projekt Lynce liczy każdą osobę, więc nie podaje liczby szacunkowej, ale dokładną - powiedział dyrektor firmy Juan Manuel Gutierrez.
Według Gutierreza trudno jest obliczyć liczbę uczestników manifestacji "na oko" i trzeba oprzeć się na źródłach wiarygodnych, jak fotografie czy video. - Podane przez nas dane - maksimum 63 tysiące uczestników manifestacji - są najbardziej zbliżone do prawdy - zapewnił Gutierrez. - Inne liczby są niemożliwe, gdyż tyle ludzi nie zmieściłoby się na przestrzeni, na której odbywała się manifestacja. [srodtytul]"Każde życie jest ważne"[/srodtytul] Socjalistyczny rząd Jose Luisa Rodrigueza Zapatero chce, by aborcja na życzenie była dozwolona do 14. tygodnia ciąży. Plany rządu zakładają również rezygnację ze zgody rodziców na aborcję dokonywaną u nieletnich dziewcząt. Dotychczas obowiązujące w Hiszpanii prawo dopuszcza aborcję, gdy ciąża była wynikiem gwałtu, zagraża zdrowiu fizycznemu lub psychicznemu matki lub wykryto deformację płodu. - Nowe prawo to barbarzyństwo. W tym kraju lepiej chroni się zwierzęta niż ludzi - mówił jeden z protestujących. Demonstranci, reprezentujący 42 organizacje na czele z Hiszpańskim Forum Rodziny, nieśli transparenty z hasłami: "Dla życia, kobiety, macierzyństwa" czy "Każde życie jest ważne".
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA