fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kto wojewodą na miejsce Millera

Fotorzepa, Bartosz Siedlik
Czy burmistrz Niepołomic zostanie wojewodą, by mieć potem lepszą pozycję do walki o fotel prezydenta Krakowa?
Stanisław Kracik potwierdza, że dostał propozycję objęcia stanowiska wojewody małopolskiego od Jerzego Millera, który opuścił właśnie to stanowisko i został szefem MSWiA.
Popularny samorządowiec i dotychczasowy faworyt Platformy Obywatelskiej, szukającej kontrkandydata dla prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w przyszłych wyborach, obejmie funkcję wojewody prawdopodobnie już w najbliższych dniach. Będący w piątek w Krakowie Miller nie chciał rozmawiać na ten temat z dziennikarzami. Ale politycy małopolskiej PO od kilku dni potwierdzali nieoficjalnie ten wybór.
Nominacja nie oznacza, że Kracik nie wystartuje jako kandydat PO w wyborach na prezydenta Krakowa. Jako wojewoda miałby wręcz lepszą pozycję do walki z popieranym przez lewicę Majchrowskim – uważają politycy PO. Taki pomysł na przyszłą kampanię ma jeszcze jedną zaletę – nikt nie zarzuciłby więcej Kracikowi, że potrafi skutecznie zarządzać jedynie wielokrotnie mniejszymi od Krakowa Niepołomicami. Burmistrz Niepołomic na ten temat nie chce się wypowiadać. Twierdzi, że na razie myślą o tym tylko dziennikarze. 59-letni Stanisław Kracik, były poseł Unii Wolności, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, już od 1990 r. nieprzerwanie pełni funkcję burmistrza Niepołomic. W tym czasie w ośmiotysięcznym miasteczku zarejestrowano 1,3 tys. podmiotów gospodarczych. Już w 2006 r. miał startować jako kandydat PO w wyborach na prezydenta Krakowa (choć do PO nie należy). Zrezygnował, gdy sąd uznał, że jako burmistrz przekroczył uprawnienia poręczając weksel spółce, w której udziały miała gmina oraz, że w latach 90. nie płacił składek ubezpieczeniowych w terminie. Sąd apelacyjny uniewinnił go później od pierwszego zarzutu, a w przypadku drugiego stwierdził, że stało się to nieumyślnie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA