fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Największy samolot świata w Moskwie

Airbus A380
AFP
Airbus 380 wylądował dziś na lotnisku Domodiedowo w Moskwie. To pierwszy rejs giganta do Rosji
Dlaczego A380 wylądował nie na sztandarowym moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, ale na uchodzącym przez lata za regionalne Domodiedowie? Otóż dziś jest to największy międzynarodowy port lotniczy Rosji i jedyny, który może przyjąć takiego giganta.
Podczas gdy państwowe Szeremietiewo jakością obsługi oraz nowoczesnością znacznie odstało od reszty Europy, to Domodiedowo, dzięki prywatnemu inwestorowi, jest dziś lotniskiem na miarę naszych czasów. W 1997 r Kreml oddał regionalne wtedy lotnisko w długoletnią (75 lat) dzierżawę rosyjskiej spółce East Line, kontrolowanej przez FML Ltd. zarejestrowanej na wyspie Main. Jej głównymi udziałowcami są rezydenci wyspy - Jean Peters i Sean Cairns.
Nowi właściciele od razu zabrali się za modernizację przestarzałego lotniska. W 2000 r zostało otwarte nowe Domodiedowo. W 2006 r władze portu zdecydowały się na „akt wandalizmu” czyli pocięcie na złom historycznego Tu 114 stojącego przed nowoczesnym terminalem. Dziś port zatrudnia prawie 16 tys. ludzi i rocznie przewozi ponad 20,4 mln pasażerów (2008 r). Roczne obroty sięgają pół miliarda dol. Lotnisko posiada pociągowe połączenie z centrum rosyjskiej stolicy (dworzec Pawielecki, 45 minut bez przystanków). Może przyjąć w ciągu godziny na dwóch pasach 20 i 60 samolotów. Posiada pas startowy o długości prawie 3800 m, który umożliwia lądowania i starty takich jak A380 gigantów. Przylot jednego z 19 latających dziś A380 to dla portu wielkie wydarzenie. Ważąca 280 t maszyna jest dziś nie tylko największym, ale i najcichszym (2 razy od innych) i najbardziej ekonomicznym pasażerskim samolotem świat (zużywa 3 razy mniej paliwa na pasażera na 100 km). Na pokład zabiera od 525 do 853 pasażerów w trzech klasach. Dystans bez tankowania to max. 15200 km. dziś A380 latają do 12 miasta na świecie dla linii Quantas (Australia), Singhapore Airlines i Emirats. Koncern Airbus ma ok. 200 zamówień od 16 klientów. Samolot kosztuje średnio 330 mln dol. W tym roku producent ma dostarczyć 14 nowych maszyn. W Moskwie maszyna postoi do soboty. Z Domodiedowa poleci do Seulu na międzynarodową wystawę lotniczą.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA