Biznes

Są aż cztery oferty kupna państwowej Polfy Pabianice

Pozytywne zaskoczenie. Wiążące oferty na Polfę Pabianice zdecydowały się złożyć wszystkie firmy, które przebadały jej księgi
Wczoraj otwarto koperty z wiążącymi ofertami na kupno akcji pierwszej z trzech przeznaczonych do prywatyzacji spółek Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (który jest 100-procentową własnością Skarbu Państwa).
Okazało się, że zawierały propozycje od wszystkich firm, które wcześniej badały księgi Polfy. To włoski Recordati oraz polskie Adamed, Polpharma i Polfarmex. – Fakt, że wszystkie firmy po badaniu ksiąg potwierdziły chęć kupna Polfy Pabianice, jest najlepszą rekomendacją atrakcyjności spółki – mówi „Rz” Artur Woźniak, prezes PHF. – W ciągu tygodnia przeanalizujemy szczegółowo oferty pod kątem ich atrakcyjności i proponowanej przez inwestorów ceny. Wtedy zdecydujemy co dalej. Dziś nie możemy wykluczyć ani negocjacji wyłącznych, ani równoległych – dodaje.
Resort skarbu chce, by PHF znalazł inwestora dla pierwszej z trzech ostatnich państwowych Polf jeszcze w 2009 r. Przychody z tej transakcji trafią do budżetu jednak dopiero w 2010 roku. Prywatyzacja Polfy Pabianice, pierwsza od lat sprzedaż akcji państwowego producenta leków, będzie papierkiem lakmusowym dla dwóch pozostałych firm PHF, które mają znaleźć inwestorów w 2010 r. PHF nie ujawnia wycen poszczególnych firm, mówiąc tylko, że są one „godziwe”. Dotąd nieoficjalnie wartość wszystkich trzech szacowano na ok. 1 mld zł, z czego najmniejsza Polfa Pabianice może być warta ok. 300 – 400 mln zł.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL