fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Rynek obligacji firm rozwinie się w 2010 r.

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Coraz więcej przedsiębiorstw z sektora energetycznego decyduje się na emitowanie obligacji. W przyszłym roku planują kolejne emisje
– Energetyka potrzebuje znacznych środków finansowych, bo ma ogromne plany inwestycyjne. Np. PGE do 2012 r. chce wydać na inwestycje 39 mld zł. Część tej kwoty pożyczy – mówi “Rz” Arkadiusz Wicik, dyrektor w Fitch Polska.
Wśród emitentów nowych programów emisji papierów dłużnych, które zostały podpisane z bankami we wrześniu, dominuje właśnie sektor energetyczny. Przykładem jest Energa Operator. Spółka, która zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej, wyemituje trzyletnie papiery o łącznej wartości 400 mln zł (organizatorem emisji jest Nordea Bank). Poza tą spółką papiery krótkoterminowe (o zapadalności do roku) o wartości 125 mln zł wyemituje Tauron Polska Energia, sprzedawca energii elektrycznej. Jego program organizuje ING Bank. Bank Millennium podpisał z kolei umowę z Elektrociepłownią Wybrzeże na emisję krótkich obligacji na 80 mln zł. Wcześniej w tym roku duży program o wartości 1,5 mld zł podpisała Polska Grupa Energetyczna (organizuje konsorcjum banków). Obligacje wyemitowały też Energetyka Cieplna Opolszczyzny oraz PKE.
Ale to nie jest ostatnie słowo firm z branży energetycznej. – Duże emisje szykują się w przyszłym roku. Dotyczy to choćby PGE, Taurona czy PGNiG, które już je zapowiedziały. Część zaplanowanych emisji trafi na rynek europejski, bo polski nie jest na tyle głęboki – mówi Arkadiusz Wicik. W tym roku euroobligacje wyemitowała spółka TP SA oraz Warszawa. Zdaniem Fitcha rynek euroobligacji jest korzystną formą finansowania dla firm z wysoką oceną wiarygodności kredytowej planujących pozyskać ponad 300 mln euro. Fitch Ratings opublikował wczoraj raport, w którym przewiduje, że krajowy rynek obligacji przedsiębiorstw może się ożywić w 2010 r. Pierwszym sygnałem jest wzrost emisji we wrześniu. We wrześniu oprócz wymienionych wcześniej trzech programów pojawiły się jeszcze dwa. PKO BP podpisało umowę z Centrum Haffnera na emisję obligacji (10 mln zł.) Z kolei Dom Inwestycyjny Investors organizuje program dla Gabro Trade (14 mln zł). Z dużych programów, które się pojawiły w tym roku, warto wymienić jeszcze papiery gwarantowane przez Skarb Państwa: PKP (650 mln zł) i BGK (7,8 mld zł). Na 600 mln zł papiery wypuściła również Warszawa. A jej spółka – Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – ma program obligacji na 500 mln zł. Według bankowców widać pozytywne zmiany na rynku papierów nieskarbowych, choć wciąż sytuacja nie powróciła do stanu sprzed kryzysu. – Inwestorzy finansowi, jeśli pożyczają na dłuższy czas, to jedynie bardzo pewnym spółkom, jak choćby z sektora energetycznego – mówi jeden z bankowców. Polski rynek nieskarbowych papierów dłużnych pozostaje wciąż mało rozwinięty w porównaniu z częścią krajów tzw. rozwijających się (emerging markets). Wartość programów emisji obligacji jest u nas znacznie niższa niż rynku długu w Rosji, RPA czy w Czechach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA