fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

W oku cyklonu – scenariusz katastrofy

AP
Trzyczęściowa fabularyzowana opowieść o niszczycielskiej sile kataklizmu, zrealizowana przez brytyjskich filmowców. Przypominają oni m.in. projekt „Szalejąca burza”, który powstał w latach 60. XX wieku.
Jego zadaniem było przewidywanie i osłabianie siły huraganów, tak by zapobiegać ich tragicznym skutkom. Nie sprawdził się wówczas i przyniósł śmierć tysiącom ludzi, kiedy wojsko wdrożyło go w Wietnamie, by wywołać ulewy i spowolnić marsz wroga na Szlaku Ho Szi Mina. Jeszcze raz okazało się, że ujarzmianie przyrody nie jest sprawą prostą i wymaga wiele pokory. Wystarczy pamiętać, że przeciętny huragan ma moc ponad 13 terawatów, co odpowiada światowemu zużyciu energii w 2008 roku.
Autorzy filmu opowiadają o hipotetycznej, najpotężniejszej burzy w dziejach USA i opisują jej ewentualny przebieg. Grace, tropikalna nawałnica, o średnicy około 500 kilometrów została oceniona jako silniejsza niż śmiercionośna Katrina. Zarządzono ewakuację miliona ludzi. Naukowcy nadzorujący ratunkowy program „Stormshield” uznali, że szansą na obezwładnienie niszczycielskiej wichury może być sztuczne wytworzenie korzystniejszego układu pogodowego, który spowodowałby odepchnięcie huraganu od nabrzeża Florydy. By tak się stało, do atmosfery trzeba wprowadzić cząsteczki węgla. Od tej chwili musi minąć około 20 godzin, by huragan zmienił kierunek.
Jednak Grace nieoczekiwanie zmienia tor natarcia, jednocześnie nasilając siłę uderzenia. Luizjana jest już niezagrożona, za to wzrasta prawdopodobieństwo rozległej powodzi w stanach południowo-wschodnich i taki wzrost poziomu wód Missisipi, że zatopią Nowy Orlean. Naukowcom pozostaje 48 godzin na próbę opanowania żywiołu, który w kulminacyjnej fazie osiągnie najwyższą, piątą kategorię... 12.55 | tvp 2 | wtorek
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA