fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Zmagać się ze światem jak Kieślowski czy bawić jak Tarantino?

Janusz Kijowski, reżyser, dyrektor programowy festiwalu Młodzi i Film
Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Janusz Kijowski: To naturalne, że co jakiś czas pojawia się w kinie generacja, która poszukuje innego spojrzenia na świat i nowego języka jego opisu. Tak narodziły się w latach 50. ubiegłego stulecia polska szkoła filmowa i kino moralnego niepokoju lat 70. Teraz mamy do czynienia z nowym pokoleniem.
Tyle że jest ono rozdrobnione. Każdy z reżyserów idzie własną ścieżką. W przeciwieństwie do starszych filmowców nie łączą ich ani wspólna idea, ani estetyka. Podzieliłbym tę generację na tych, którzy uwierzyli w twórczość Kieślowskiego, i na zafascynowanych Tarantino. Pierwsi uznali, że filmy powinny demaskować rzeczywistość, pokazywać, jak człowiek zmaga się ze sobą i światem. Drudzy traktują kino niczym zabawę, cyrkową żonglerkę.
Kariery zaczynali w najtrudniejszym okresie w historii polskiej kinematografii. W latach 90. sytuacja młodych filmowców była bowiem szalenie skomplikowana. Popychała ich do buntu i radykalnej manifestacji własnej tożsamości. Zespoły filmowe zniknęły. PISF, wspomagający obecnie rozwój przemysłu filmowego, wtedy jeszcze nie istniał. Wytworzyła się instytucjonalna pustka, a młodzi w nią wpadali. Wówczas narodził się projekt „Pokolenie 2000”, z którym poszedłem do Telewizji Polskiej. To były czasy, gdy TVP dbała jeszcze o Teatr Telewizji i wspomagała rodzimą produkcję filmową. Chodziło o to, by pomóc również debiutantom. Nie tylko poprzez finansowanie ich projektów, ale także emisję debiutanckich obrazów na antenie. Niestety, filmów powstało zaledwie kilka, choć wszystkie dowiodły, że nowe pokolenie ma widzom coś ważnego do powiedzenia.
Po ostatnim festiwalu w Gdyni mówiono o niebywałej erupcji reżyserskich talentów. Warto pamiętać, że jest to konsekwencja zmian legislacyjnych i instytucjonalnych wprowadzonych kilka lat temu dzięki nowej ustawie o kinematografii. Wtedy środowisko filmowe pokazało, że umie się zjednoczyć i walczyć o swoje. Dziś zbieramy pierwsze owoce tamtych reform. [i]not. rś[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA