fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Zwycięzcy nie umierają – opowieść o księdzu Jerzym

AP
Interesujący dokument Rafała Wieczyńskiego zrealizowany w 2004 roku, kilka lat przed filmem fabularnym „Popiełuszko. Wolność jest w nas” tego samego reżysera. Autor nie stawiał sobie za cel dotrzeć do nieznanych dokumentów.
To raczej opowieść o człowieku, którego moralność i postawa życiowa zafascynowały dziesiątki tysięcy ludzi. Od kilku lat, w każdą ostatnią niedzielę miesiąca (dzień, w którym ks. Jerzy odprawiał słynne msze za ojczyznę) organizowana jest piesza pielgrzymka do grobu zamordowanego kapłana.
Wartę przy miejscu pochówku pełni straż złożona z ochotników. Szczególnie wstrząsające zdjęcia archiwalne wykorzystane w filmie pochodzą z mszy w warszawskim Kościele św. Stanisława Kostki, w którym ludzie dowiedzieli się o śmierci swego duchowego przewodnika. Słowa „odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom” – zebrani powtarzali kilkakrotnie.
19 października mija 25. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, bestialsko zamordowanego przez funkcjonariuszy SB. Od lutego 1997 roku trwa jego proces beatyfikacyjny.
15.50 | tvp 1 | niedziela
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA