fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Warszawskimi śladami małego Frycka

Pomnik Chopina w Łazienkach
Fotorzepa, Piotr Kała Pio Piotr Kała
Spacer śladami kompozytora przy dźwiękach jego muzyki, koncert i widowisko muzyczno-literackie – to główne atrakcje imprezy przypominającej czasy, kiedy Fryderyk Chopin mieszkał w Warszawie.
W niszach i zakolach Arkad Kubickiego organizatorzy zaaranżują miejsca, w których Chopin mieszkał, które odwiedzał i z których czerpał natchnienie. Na inscenizowany spacer zaprosi dzieci varsavianistka i przewodniczka Magdalena Jamroży. Towarzyszyć im będzie grana na fortepianie muzyka mistrza.
W grupie spacerowiczów znajdzie się pewien mały ciekawski osobnik. – Na imię ma Eugeniusz i zadaje mnóstwo pytań – zdradza autorka projektu Maria Reif. – Choć jest tylko marionetką, chciałby dowiedzieć się wszystkiego i o małym Frycku, i o dorosłym Fryderyku.
Być może dociekliwość Eugeniusza uruchomi lawinę pytań ze strony dzieci. Odpowiedzi udzieli im przewodniczka. – Magdalena Jamroży o Fryderyku Chopinie wie wszystko – zapewnia Maria Reif. – A taka forma zdobywania informacji sprawi, że dzieci na dłużej je zapamiętają. Po spacerze i koncercie muzyki kompozytora w wykonaniu studentów, absolwentów oraz stażystów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, łatwiej będzie dzieciom zrozumieć widowisko muzyczno-literackie pt. „Czekamy na Chopina” (godz. 14.30 – 16). Zainspirowany szkicem „Salon Chopinów” Antoniego Kolberga spektakl autorstwa Marii Reif przedstawia wydarzenia z życia kompozytora. – Wszystkie następują po sobie w porządku chronologicznym – wyjaśnia autorka. – Wiedza o nich pochodzi z fragmentów listów kompozytora, relacji i wspomnień przyjaciół i znajomych, fragmentów publikacji prasowych. Atmosferę spektaklu podkreśla muzyka – od pierwszego poloneza aż do ostatnich dźwięków skomponowanego w Warszawie koncertu fortepianowego f-moll. Tutejsza część życia i twórczości Fryderyka Chopina pozostanie w naszej pamięci. [i]Czekamy na Chopina, Arkady Kubickiego w Zamku Królewskim, pl. Zamkowy 4, wstęp wolny, sobota (17.10), godz. 12 – 16 [/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA