fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Faktoring w dół

Wartość wykupionych wierzytelności
Rzeczpospolita
Wierzytelności. Obroty spółek faktoringowych i banków do końca września wyniosły zaledwie 34,6 mld zł
W porównaniu z dziewięcioma pierwszymi miesiącami ubiegłego roku obroty branży obniżyły się o 2 proc. Podobny spadek był po dwóch kwartałach.
Firmy faktoringowe zrzeszone w Polskim Związku Faktorów (PZF) skupiły faktury za 21,6 mld zł. To oznacza, że ich obroty były o 13 proc. niższe niż po trzech kwartałach poprzedniego roku. Osiem banków, od których „Rz” uzyskała informacje, miało obroty o 26 proc. wyższe niż przed rokiem (prawie 13 mld zł). Według PZF główną przyczyną spadku obrotów była przede wszystkim pogarszająca się sytuacja sektora dystrybucji stali, chętnie korzystającego z usług faktoringowych.
– Pozostajemy optymistami, ponieważ odczuwamy rosnące zainteresowanie naszymi usługami. Szacujemy, że w tym roku obroty firm faktoringowych będą zbliżone do zeszłorocznych – mówi Mirosław Jakowiecki, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF. Wyniosły one 32,8 mld zł w ubiegłym roku, a wraz z obrotami banków zbliżyły się do 50 mld zł. – Obecny okres niepewności co do perspektyw gospodarczych, kłopoty z terminowym rozliczaniem płatności, trudności w dostępie do różnych źródeł finansowania powodują, że faktoring zyskuje na znaczeniu – mówi Paweł Kacprzak, dyrektor ds. faktoringu w Raiffeisen Banku. Wśród wyspecjalizowanych firm faktoringowych wyższe obroty niż przed rokiem miały po trzech kwartałach tylko trzy: IFIS Finance, Coface Poland Factoring oraz Polfactor. Dużym wzrostem obrotów może się pochwalić HSBC Bank, który niedawno uruchomił działalność faktoringową, oraz Kredyt Bank, który coraz aktywniej ją rozwija. – Wzrost obrotów związany jest głównie z aktywną promocją tego produktu – mówi Michał Wierzchowiecki, dyrektor Departamentu Finansowania Handlu w Kredyt Banku. Plan zaoferowania faktoringu deklarują kolejne podmioty. Jeszcze w tym roku wejdzie on do oferty Alior Banku. W przyszłym roku BOŚ. Niedawno zaś wystartował PKO BP Faktoring.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA