fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Zbliżenie Moskwa - Pekin

Chiny w grupie największych odbiorców rosyjskiego gaz - za 5 lat Gazprom będzie sprzedawał im ok. 70 mld metrów sześc. surowca rocznie
To jeden z efektów wizyty rosyjskiego premiera w Chinach. O uzgodnieniu porozumienia z China National Petroleum Corp poinformował prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. Dostawy mogłyby rozpocząć się ok. 2014-2015r. Chińczycy staną się jednym z najważniejszych klientów rosyjskiej firmy. Obecnie najwięcej rosyjskiego gazu odbiera Europa Zachodnia i Centralna - ok. 160 mld m sześc. rocznie.
Gazprom zobowiązał się do wybudowania odpowiedniej infrastruktury do przesyłu gazu Możliwe są dwie drogi dostaw do Chin - jedna z zachodniej Syberii, druga - ze wschodniej Syberii i Sachalina. Szczegóły dotyczące ceny za gaz mają być ostatecznie uzgodnione na początku 2010r. Jeśli gaz kosztować będzie za 5 lat tyle, co obecnie czyli ok. 300 dolarów za 1000 m sześc., to wartość rocznych dostaw dla Chin wyniesie ok. 21 mld dolarów. Według chińskich mediów, Gazprom może otrzymać część płatności za gaz wcześniej - w formie kredytu. W sumie w Pekinie zaplanowano podpisanie ok. 30 porozumień w zakresie energii, transportu i infrastruktury o wartości 5,5 mld dolarów.
Cytowany przez agencję Xinhua wicepremier Wang Qishan mówi wręcz o otwarciu nowego etapu i strategicznej współpracy w energetyce. Dla Rosjan liczą się chińskie możliwości finansowe, dla Chin - szansa na zdywersyfikowanie źródeł dostaw surowców. Chiny to drugi kraj na świecie pod względem zapotrzebowania i zużycia surowców. Obroty handlowe rosyjsko-chińskie dynamicznie wzrosły w ostatnich sześciu latach. W ubiegłym roku wymiana handlowa osiągnęła wartość 58 mld dolarów, podczas gdy w 2002r. było to ok. 10 mld dolarów.
Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA