fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Ci co piszą, rysują i czytają dla dzieci

Józef Wilkoń
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
W tym roku do Nagrody Pamięci Astrid Lindgren – ALMA nominowano 168 kandydatów z 61 krajów. To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na świecie dla twórców literatury dziecięcej
Wśród nominowanych do nagrody 2010 roku widnieje nazwisko Józefa Wilkonia, cenionego polskiego rysownika, ilustratora, malarza. Wilkoń zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce. Opatrzył też rysunkami kilkadziesiąt książek za granicą. Dziewięć lat temu Jakub Nowak poświęcił nawet wybitnemu ilustratorowi film dokumentalny.
Polaka nominowała międzynarodowa biblioteka w Monachium, Internationale Jugendbibliothek, jeden z pierwszych i najbardziej renomowanych instytutów książki dla dzieci i młodzieży na świecie. Choć nominacje do nagrody są oficjalne i publikuje się je na stronie internetowej, motywacje pozostają utajnione. – Po raz pierwszy wśród pretendentów do nagrody pojawiły się takie państwa jak Białoruś, Węgry i Indonezja - mówi „Rz”, Agnes Lidbeck z kancelarii ALMA. Wzrosło też zainteresowanie nagrodą z krajów Europy Wschodniej. – Nominowani mogą być nie tylko pisarze i ilustratorzy, ale również organizacje propagujące czytanie dla dzieci. Kandydatami mogą też zostać osoby zajmujące się ustnym przekazem historii dla dzieci – wyjaśnia.
W ubiegłym roku o laury ubiegało się 153 kandydatów, a wyróżnieniem uhonorowano Instytut Tamer, palestyńską organizację, za rozpowszechnianie czytelnictwa w strefie Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu. Czy Nagroda Pamięci Astrid Lindgren może się cieszyć tym samym statusem co literacka Nagroda Nobla? – Literatura dla dzieci jest niezwykle ważna – mówi „Rz” przewodniczący jury ALMA Larry Lempert. – Buduje wszak podwaliny pod wszelką literaturę, stwarza podstawy do czytania książek przez najmłodszych i w konsekwencji czytanie książek przez dorosłych – tłumaczy. Według Lemperta AlMA powinna mieć co najmniej tę samą rangę co literacki Nobel. – Nagroda Nobla istnieje od ponad 100 lat, my tylko od ośmiu. Dlatego potrwa to długo, zanim to wyróżnienie zdobędzie podobną pozycję. Mimo to nagroda już dziś przynosi efekty. – Poprzez ten laur rozprzestrzenia się po świecie wieść, że istnieje literatura dla dzieci w innych krajach – wyjaśnia Lempert. To z kolei prowadzi do wzrostu zainteresowania tłumaczeniami literatury i poszerzania kręgu dzieci i młodzieży mających dostęp do literatury najwyższego lotu. W ubiegłym roku na liście nominowanych znalazło się troje Polaków: Paweł Pawlak, Joanna Papuzińska i Krystyna Siesicka. Paweł Pawlak zilustrował ponad 60 książek dla dzieci i jest autorem scenografii do inscenizacji teatralnych oraz fontanny krasnali w wielkich kapeluszach przed wrocławskim Teatrem Lalek. Joanna Papuzińska i autorka utworów dla młodzieży i scenariuszy filmowych Krystyna Siesicka należą do najbardziej znanych w Polsce prozaików. Joanna Papuzińska jest też popularną twórczynią poezji dla dzieci i słuchowisk radiowych. Nagroda Pamięci Astrid Lindgren zostanie ogłoszona 24 marca 2010 r. tradycyjnie w Vimmerby w Smolandii, miejscu urodzenia autorki „Pippi Langstrumf” i Dzieci z Bullerbyn”. Zwycięzca otrzyma 5 mln koron – ok. 480 tys. euro.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA