Świat

Zabytki w nagrodę od Łukaszenki

Aleksander Łukaszenko
AFP
Lukratywny kontrakt na renowację dwóch bezcennych zabytków otrzymał prezes prołukaszenkowskiego Związku Polaków na Białorusi
Białoruscy historycy nic nie wiedzą o konserwatorskich kwalifikacjach pracowników firmy Europrestiż należącej do prezesa ZPB, biznesmena Stanisława Siemaszki. Ale to właśnie ta firma otrzymała od władz zamówienie na roboty renowacyjne w Zamku Nowym i Zamku Starym, zwanym także Zamkiem Batorego. Oba znajdują się w Grodnie.
– Zaangażujemy specjalistów w tej dziedzinie, zrobimy ładne zamki – zapewnił Stanisław Siemaszko w rozmowie z białoruskim Radiem Swoboda. – To skandal – nie kryje oburzenia w rozmowie z „Rz” przewodniczący Towarzyst- wa Ochrony Pomników Anton Astapowicz. Ekspert nie przypomina sobie, by tak odpowiedzialne prace, jak konserwacja bezcennych obiektów historycznego dziedzictwa, zlecano kiedykolwiek firmom, które nie mają żadnego doświadczenia w tej dziedzinie.
Wcześniej prace w obu zamkach prowadziła agencja podległa Ministerstwu Architektury i Budownictwa. Na pytanie, czy znane mu są przypadki, gdy prace konserwatorskie, będące w gestii instytucji państwowych, były oddawane w prywatne ręce, Astapowicz odpowiada: – Po tym, jak pana Siemaszkę wyznaczono na szefa kontrolowanego przez władze ZPB, przestał być osobą prywatną. Jest już niemal urzędnikiem państwowym. Mówiąc zaś poważnie, w najbliższych dniach skieruję do władz Grodna oficjalny wniosek, by przedstawiono uzasadnienie tej decyzji – dodaje. Astapowicz nie wyklucza, że doszło do korupcji, gdyż tak kosztowne zamówienie (mowa o setkach tysięcy, jeśli nie milionach dolarów), jakim jest renowacja dwóch zamków królewskich – średniowiecznego i XVIII-wiecznego – nie powinno być zlecane bez uczciwego przetargu. Jak dowiedziała się „Rz”, Gieorgij Waszkiewicz, dyrektor należącej do Siemaszki firmy Europrestiż, tłumaczył brak przetargu tym, że „niektóre decyzje podejmuje się na takim szczeblu, który nie wymaga przeprowadzenia przetargu”.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL