fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

7 spraw głównych

Tancerzami Art Project Ballet władać będą małe i potężne pokusy
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Najnowsza premiera w Teatrze Syrena przynosi ze sobą tyle ważnych kwestii, że aby je omówić, trzeba je zebrać w zwięzłe punkty.
Po pierwsze: 14 października przy okazji pierwszej prezentacji każdy z widzów będzie musiał zrobić rachunek sumienia. Spektakl opowie bowiem o siedmiu grzechach głównych.
Po drugie: Teatr Syrena od 60 lat nie wystawiał na swoich deskach przedstawienia tanecznego (nie mylić z musicalem czy rewią). Po trzecie: Mateusz Polit, choreograf zespołu Art Ballet Projekt, nie tylko zaprosił do tej realizacji dwóch tancerzy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, ale także wykorzysta swoje doświadczenie z produkcji taneczno-muzycznych show telewizyjnych.
Po czwarte: w „Grzechach” – reklamowanych jako balet współczesny – zobaczymy mnogość stylów, od baletu i neoklasycyzmu, przez kontakt improwizację i modern dance, aż po tańce charakterystyczne dla innych kultur (np. arabskie). Po piąte: to choreografia multimedialna! Widzowie obejrzą – zamiast tradycyjnej, teatralnej scenografii – specjalnie przygotowane animacje 3D (ich autorem jest Kamil Puig-Fermandez). Po szóste: premiera jest pierwszym znakiem zmian w Syrenie. Wojciech Malajkat, dyrektor naczelny teatru, wręcz mówi, że to symbol nowej koncepcji artystycznej. –Skusiła mnie tematyka „Grzechów” i osobista ciekawość, jak zostanie ona odzwierciedlona w tańcu – dodaje. – Jestem głęboko przekonany, iż wprowadzenie tego tytułu do repertuaru umożliwi naszym stałym widzom zetknięcie się z czymś odmiennym od dotychczasowych produkcji, wniesie nowość i przyda atrakcyjności Syrenie. I wreszcie po siódme: aby wczuć się w klimat choreografii, wystarczy zamknąć oczy, wyobrazić sobie okrągły stół, przy którym siedzi siedmiu tajemniczych mnichów, reprezentujących ludzkie grzechy. Będą grać kośćmi o nasze dusze. Który z nich wygra – Pycha, Chciwość, Nieczystość, Zazdrość, Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, Gniew czy Lenistwo? Wyjaśnienie może być różne, bo Polit badał nie tylko pisma chrześcijańskie, ale też indyjskie czy arabskie. Gotowi? [i]„Grzechy”, reż. i chor. Mateusz Polit, Art Project Ballet, Teatr Syrena, ul. Litewska 3, bilety: 60 zł, rezerwacje: tel. 22 628 50 93, premiera: środa (14.10), godz. 19, spektakle: sobota (17.10) – poniedziałek (19.10), godz. 19[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA