Praca w samorządzie

Nie każdy urzędnik odbywa służbę przygotowawczą

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Czy służba przygotowawcza w nowej pracy jest konieczna, a egzamin celowy, jeśli urzędnik ma za sobą pracę na tym samym stanowisku urzędniczym w latach 1985 – 1993?
[b]1 czerwca 2008 r. wygrałem konkurs na stanowisko urzędnicze i zostałem zatrudniony w urzędzie miejskim na trzymiesięczny okres próbny. Następnie podpisano ze mną umowę na okres roku, tj. do 31 sierpnia br., a od 1 września – umowę na trzy miesiące ze względu na służbę przygotowawczą, którą powinienem przejść, i egzamin, który mam po niej zdać. Czy ta służba jest w moim przypadku konieczna, a egzamin celowy, jeśli mam za sobą pracę na tym samym stanowisku urzędniczym w latach 1985 – 1993?[/b]
[b]Nie.[/b] Czytelnik nie powinien przechodzić służby przygotowawczej ani zdawać egzaminu kończącego ten rodzaj edukacji. Dlatego że nie jest nowicjuszem na urzędniczej posadzie. Osobą podejmującą pierwszy raz pracę na stanowisku urzędniczym jest osoba, która nie była wcześniej zatrudniona w jednostkach samorządowych na czas nieokreślony albo na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy, i nie odbyła służby przygotowawczej zakończonej zdaniem egzaminu z wynikiem pozytywnym. Tak stanowi art. 16 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292862]ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458)[/link]. Nie ma zatem takiego statusu ktoś, kto ma za sobą ponadsześciomiesięczny okres pracy na terminowej umowie o pracę na stanowisku urzędniczym, jak czytelnik. Ten sposób interpretacji potwierdziło [link=http://www.rp.pl/artykul/274290,350693_Stanowisko_Ministerstwa_Spraw_Wewnetrznych_i_Administracji_z_6_sierpnia_2009_roku__BMK_0660_1326_e_1693_2009_PO_.html]Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w stanowisku z 6 sierpnia 2009 r. (BMK-0660-1326-e: 1693/2009/PO)[/link].
Skoro czytelnik nie jest osobą zaczynającą karierę urzędniczą, to nie dotyczy go ani obowiązek odbycia służby przygotowawczej, ani zdania egzaminu. Obowiązki te muszą bowiem wykonać wyłącznie ci, którzy podejmują pierwszy raz pracę na stanowisku urzędniczym (art. 19 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych). A i to nie zawsze. Bo kierownik jednostki samorządowej może zaczynającego karierę urzędniczą zwolnić z jej odbywania, jeśli wiedza lub umiejętności urzędnika umożliwiają należyte wykonywanie obowiązków służbowych. To zwolnienie nie obejmuje jednak egzaminu kończącego służbę przygotowawczą, czyli i tak trzeba go zdać (art. 19 ust. 7 ustawy o pracownikach samorządowych).
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL