fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Francuzi będą mieli pieniądze na zakupy

Francuski rząd wsparł banki działające w tym kraju, które po upadku Lehman Brothers poniosły duże straty finansowe.
Rzeczpospolita
Société Générale może być zainteresowane odkupieniem od Allied Irish Banku akcji polskiego Banku Zachodniego WBK – podał „The Irish Times”
Pogłoski o sprzedaży Banku Zachodniego WBK nie milkną od miesięcy. Związane są z kondycją irlandzkiego AIB. Wczoraj na nowo podgrzał emocje wokół poznańskiego banku irlandzki dziennik. Podał, że to właśnie Société Générale będzie się starać o jego kupno.
Być może to reakcja na wypowiedzi Frédérica Oudéa, prezesa grupy Société Générale, w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”. – W Polsce mamy silną bankowość korporacyjną i inwestycyjną, mamy leasing, oferujemy kredyty konsumpcyjne. To, czego nam brakuje, to właśnie bankowość detaliczna – mówił szef Société Générale. Nie chciał powiedzieć wprost o tym, czy ma na celowniku BZ WBK. – Kiedy się zastanawiam, które państwa są dla nas atrakcyjne, nie mam wątpliwości, że Polska jest na tej liście. Zobaczymy, czy w najbliższych kwartałach pojawi się interesująca okazja – dodał.
Jeszcze przed szczytem państw G20 sygnalizował, że planuje przejście od ryzykownych operacji do przeprowadzenia akwizycji w bezpieczniejszych sferach bankowości detalicznej i konsumenckiej. We wtorek francuski bank ogłosił, że podwyższy kapitał o 4,8 mld euro. Podobnie jak PKO BP będzie sprzedawał akcje w ramach prawa poboru. Pieniądze z tej emisji mają być przeznaczone na spłatę rządowej pomocy, a także wzmocnią kapitały banku i pomogą w sfinansowaniu potencjalnych akwizycji. Swoje kapitały podniesie także inny francuski bank BNP Paribas. On pierwszy zapowiedział, że chce spłacić dług wobec rządu. Société Générale do tej pory planowało to zrobić dopiero w przyszłym roku. Jednak prezydent Francji Nicolas Sarkozy zasugerował, by zrobiło to wcześniej. Swoje kapitały chce zwiększyć poprzez emisję akcji także austriacki Erste Bank. W przeciwieństwie do francuskich instytucji nie planuje pozyskanych środków przeznaczyć na spłatę 1,2 mld euro rządowej pomocy. Głównym celem emisji jest zwiększenie kapitałów grupy, która działa w większości państw Środkowo-Wschodniej Europy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA