fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Przerwa po zwyżkach

W jakim kierunku podąży GPW? Giełda nadal jest w fazie konsolidacji ograniczonej od dołu poziomem 2,1 tys. pkt, a od góry 2,3 tys. pkt. Ale rynek coraz częściej ociera się o dolny poziom.
Rzeczpospolita
Sezon publikacji wyników za III kwartał rozpoczęty. To one powinny wyznaczać, co się będzie działo na giełdach
Niebezpieczeństwo spadku poniżej istotnych poziomów wsparcia zostało chwilowo zażegnane. Wczoraj jednak rynek znów ogarnęła niemoc. Aktywność wyraźnie spadła, o czym świadczą kosmetyczne zmiany indeksów w trakcie sesji oraz relatywnie niski poziom obrotów.
Po południu większa podaż, głównie akcji największych spółek, zepchnęła WIG20 w dół, co przy niewielkiej płynności nie było trudne. Ponadjednoprocentowe zniżki utrzymały się do końca dnia. Na zamknięciu WIG20 stracił 1,76 proc., a środowe obroty wyniosły niespełna 1,29 mld zł. Przed przeceną uchroniły się jedynie walory Pekao. We wtorek w transakcjach pakietowych PLL LOT sprzedał cały swój pakiet akcji Pekao za 132 mln zł. Warto zwrócić uwagę, że znów mieliśmy dość wyraźny związek między notowaniami akcji i rynkiem walutowym. Wczoraj złoty stracił w relacji do euro ponad 1 proc.
Korekta notowań mniejszych firm była dużo niższa. Indeks mWIG40 stracił 0,7 proc. Dzięki spółkom Romana Karkosika i Armaturze indeks najmniejszych firm sWIG80 utrzymał poziom z wtorku. Wczoraj rozpoczął się sezon publikacji wyników finansowych w USA. W najbliższych tygodniach inwestorzy będą mogli więc zweryfikować swoje decyzje inwestycyjne z tym, co faktycznie dokonały spółki. A ich wcześniejsze decyzje wywindowały rynkowe wskaźniki bardzo wysoko. Dla spółek zgrupowanych w indeksie S&P 500 wskaźnik cena do zysku przekracza, uwzględniając ostanie raporty, poziom 30, a spółki są wyceniane średnio dwa razy wyżej, niż wynosi ich wartość księgowa. Analitycy nie spodziewają się, że spółki poprawiły wyniki w trzecim kwartale. Tym samym zmienną, która może obniżyć wskaźniki, pozostaje niższy kurs akcji. Jednak na razie Amerykanie wierzą w swoje firmy. Indeks S&P500 zyskał na zamknięciu 0,3 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA