fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Wykłady i filmy w kinowych salach

Fotos z pierwszego polskiego filmu - Pruskiej kultury z 1908 r.
materiały prasowe
Akademię filmu powszechnego już mamy. Od niemal 40 lat cieszy się dużym powodzeniem. Na podobny sukces z pewnością może liczyć otwierana dziś nowa Akademia Polskiego Filmu
– Postanowiliśmy skupić się tylko na rodzimym kinie – mówi Natalia Chojna, koordynatorka projektu, dodając, że powołanie dwuletniej Akademii łączy się m.in. z sukcesem wystawy „100 lat polskiego filmu. 1908 – 2008”.
– Chcemy dać naszym słuchaczom okazję do poznania najważniejszych filmów fabularnych od narodzin sztuki filmowej do współczesności, pokazując m.in. tytuły prezentowane na wystawie. Rozpoczynające się dziś zajęcia w kinie Kultura to także okazja do spotkania z najważniejszymi krytykami i historykami filmu. Nad programem I semestru czuwa dr Jadwiga Boheńska-Kołodyńska, a wśród wykładowców znaleźli się m.in. prof. Alicja Helman, prof. Małgorzata Hendrykowska, prof. Tadeusz Lubelski. – Każdy z nich będzie poprzedzał projekcję wykładem – mówi Chojna.
Słuchacze „wolnej wszechnicy” zobaczą 96 tytułów. – Do tych powstałych w latach 50. dodatkowo zaplanowaliśmy spotkania z twórcami – zachęca koordynatorka. Nauka obejmuje cztery semestry. Podczas pierwszego, prezentującego filmy z lat 1908 – 1959, można zobaczyć m.in. odnalezionego po latach „Mocnego człowieka” Henryka Szary z 1925 r., głośne „Dziewczęta z Nowolipek” Józefa Lejtesa z 1937 r. oraz inspirowaną opowiadaniem Marka Hłaski „Bazę ludzi umarłych” Czesława Petelskiego z 1958 r.  Uczestnictwo w AFP, stworzonej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej we współpracy z fundacją Film Polski, Filmoteką Narodową i Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, jest odpłatne. Karnet na semestr kosztuje 150 zł, a bilet na pojedyncze spotkanie (zwykle dwie projekcje) – 20 zł. Zajęcia odbywają się w środy o godz. 17 przy Krakowskim Przedmieściu 21/23. O tej samej godzinie, tyle że w poniedziałki (od 26 października), można uczestniczyć w zajęciach Akademii Filmowej w kinie Iluzjon. Powołana do życia jeszcze w latach 70. przez członków DKF Kwant zapoznaje słuchaczy z kinem światowym. Rozwój gatunków czy języka filmowego przybliżają tu po części ci sami wykładowcy co w AFP pod wodzą prof. Andrzeja Wernera. Kurs trwa cztery lata. Teraz od prezentacji narodzin neorealizmu zacznie się rok trzeci. Zajęcia, na które karnet semestralny kosztuje 250 zł, odbywają się w siedzibie Iluzjonu – w al. Niepodległości 213. Wykłady obu akademii są uznawane jako zajęcia uzupełniające na wyższych uczelniach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA