fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Startuje cyfrowa telewizja naziemna

Pięciu nadawców cyfrowych kanałów otrzymało decyzję o rezerwacji częstotliwości
– Tym samym w Polsce ruszyła cyfryzacja telewizji naziemnej. Udało się to zrobić w zaplanowanym terminie – mówi „Rz” Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Piątka nadawców to TVP, TVN, Polsat, TV Puls i TV 4. Na pierwszym cyfrowym multipleksie znajdzie się siedem ich kanałów. Wczoraj Emitel ogłosił, że to on będzie operatorem pierwszego multipleksu i że otrzymał od nadawców upoważnienie do wystąpienia do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o pozwolenie na świadczenie naziemnej emisji cyfrowej w formie komercyjnej.
Na pierwszym multipleksie znajdą się aż trzy kanały telewizji publicznej – TVP 1, TVP 2, TVP Info. W środę decyzję rezerwacyjną odebrał już nowy p.o. prezesa TVP Bogusław Szwedo. Cyfrowa telewizja naziemna jest już nadawana w ramach testów Emitela, które obejmują jedną piątą kraju. Częstotliwości, na których nadawane są programy, zostaną niedługo zmienione na docelowe. [wyimek]400 mln zł to maksymalny koszt infrastruktury do nadawania cyfrowej telewizji naziemnej według Emitela[/wyimek] Nadawcy przełamali proceduralny impas blokujący wybór operatora pierwszych cyfrowych kanałów, choć jeszcze kilka dni temu nikt nie wierzył, że im się uda. Uzgodnienia zakładały, że wybiorą go sami w drodze porozumienia. Na przeszkodzie stanął jednak status telewizji publicznej, która powinna dokonać takiego wyboru zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, co wydłużyłoby cały proces. W końcu Urząd Komunikacji Elektronicznej, chcąc ominąć problem, zaproponował, żeby zamienić procedurę współuzgadniania operatora pierwszego multipleksu na procedurę uzgodnienia tego przez co najmniej czterech jego nadawców. Nadawcy się na to zgodzili. TVP jest na pierwszym multipleksie traktowana jak gość, bo docelowo i tak ma nadawać z trzeciego, który zostanie uruchomiony w najbliższych latach. Cyfrową telewizję naziemną będzie można już niedługo odbierać w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu. Obecny sygnał analogowy zostanie ostatecznie wyłączony 31 lipca 2013 roku. Oglądanie za pośrednictwem anteny telewizyjnej programów bez odpowiedniego dekodera cyfrowego będzie wówczas niemożliwe.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA