fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Górnicy dostaną na inwestycje

Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski BŻ Bartłomiej Żurawski
W planie finansów państwa na 2010 r. są pieniądze na inwestycje początkowe kopalń. Konkretnie - 400 mln zł
[b] Więcej o problemach polskiego górnictwa, spółkach wydobywających węgiel i produkujących maszyny górnicze w naszym specjalnym serwisie [link=http://www.rp.pl/wegiel]rp.pl/wegiel[/link][/b]
Resort gospodarki wnioskował o ponad 850 mln zł dla górnictwa, jednak w projekcie budżetu na 2010 r. zapisano kwotę o ponad połowę mniejszą. Chodzi o środki na tzw. inwestycje początkowe w kopalniach, czyli m.in. na ich rozbudowę czy rozpoczęcie eksploatacji nowych złóż węgla. – Jeśli ta informacja się potwierdzi, to uznam ją za miłą niespodziankę – mówi „Rzeczpospolitej” Mirosław Taras, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka. – Wówczas wystąpimy o przyznanie 100 mln zł na dofinansowanie rozbudowy naszego zakładu przeróbki węgla.
To ostatni dzwonek, bo Bruksela na taką formę pomocy publicznej godzi się tylko do 2010 r. Tym bardziej że w budżetach na lata 2008 i 2009 pieniędzy na inwestycje początkowe nie zostały zarezerwowane. Stało się tak mimo wniosków wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, który chciał, by na ten cel w budżecie 2009 r. znalazło się 400 mln zł. Państwo dokłada do inwestycji maksymalnie 30 proc. jej wartości – resztę finansują spółki. Przyznanie dotacji odbywa się na zasadach konkursowych. [wyimek]850 mln zł chciał dać na inwestycje w górnictwie resort gospodarki, branża dostanie o połowę mniej[/wyimek] Potrzeby inwestycyjne kopalń są ogromne – sama tylko Kompania Węglowa, największa firma górnicza w Europie, wydaje łącznie na wszystkie inwestycje ok. miliarda złotych rocznie. – Wnioskowaliśmy w resorcie gospodarki o przyznanie 300 – 400 mln zł – przyznaje Zbigniew Madej, rzecznik KW. Szefowie spółek węglowych przyznają także, że będą zabiegać o to, by polski rząd postarał się w Komisji Europejskiej o przedłużenie w czasie zgody na współfinansowanie inwestycji początkowych w górnictwie z budżetu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA