fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Dzień, w którym został zamordowany Theo van Gogh

BEW
Film Esther Schapiry i Kami Taylan o zbrodni, która wstrząsnęła 2 listopada 2004 roku światową opinią publiczną. Na jednej z głównych ulic Amsterdamu został zabity kilkoma strzałami Theo van Gogh, znany kontrowersyjny filmowiec.
Morderstwa dokonano w biały dzień. Jego okoliczności były makabryczne. Zabójca próbował odciąć głowę ofiary maczetą i przypiął sztyletem do ciała reżysera list z pogróżkami do Ayaan Hirsi Ali, walczącej przeciw radykalnemu islamowi i w obronie praw kobiet. Razem z van Goghiem zrealizowała film o ucisku islamskich kobiet – „Uległość”, wyemitowanym dwa miesiące przed zabójstwem reżysera.
Theo został zamordowany przez islamskiego ekstremistę Mohammeda Bouyeri, pochodzącego z rodziny marokańskich emigrantów, którzy przybyli do Europy w połowie lat 60. Okazało się, że ludzie, z którymi Bouyeri się identyfikował, uczyli go nienawiści. Stał się radykałem. Nawoływał w Internecie do świętej wojny. Jeszcze smutniejszy jest finał tej historii i filmu. Kiedy firma, w której pracował van Gogh, chciała przeprowadzić się do większej siedziby – nikt nie chciał jej udostępnić. A Ayaan Hirsi Ali musiała wyjechać do Waszyngtonu, bo w Amsterdamie nie mogła już znaleźć mieszkania...
23.25 | tvp 1 | ŚRODA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA