fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Tylko dziś akcje PKO BP z prawem poboru

Bank PKO BP
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
PKO BP zaoferuje akcje serii D o wartości około 5 mld zł. Emisja zostanie przeprowadzona z zachowaniem prawa poboru, czyli będzie skierowana do dotychczasowych akcjonariuszy banku
Dniem ustalenia prawa poboru jest 6 października. Biorąc jednak pod uwagę trzy dni robocze potrzebne na zaksięgowanie transakcji, ostatnia sesja giełdowa, na której można kupić walory z prawem poboru, odbywa się właśnie dziś.
Również dziś z opublikowanego prospektu emisyjnego można się dowiedzieć m.in., jakie są harmonogram oferty i cena emisyjna papierów. W przypadku niskiej ceny emisyjnej (we wtorek kurs akcji PKO BP wynosił 33,21 zł) wartość prawa poboru będzie wysoka. W takiej sytuacji inwestorzy, którzy ani nie obejmą akcji nowej emisji, ani nie sprzedadzą prawa poboru na giełdzie, poniosą wymierne straty.
Wiele domów maklerskich zapowiada, że będzie informować o emisji. – Chcemy się skontaktować z naszymi klientami, którzy mają akcje PKO BP, aby poinformować ich o konieczności objęcia akcji nowej emisji lub sprzedaży praw poboru – mówi Tomasz Kaczmarek, doradca inwestycyjny DM BZ WBK. – Wielu mało aktywnych inwestorów trzyma te akcje w portfelach i to często od debiutu banku na giełdzie w 2004 r. Na podobny kontakt nie mają co liczyć klienci DM PKO BP (biuro to przeprowadza nową emisję akcji banku). A wśród jego klientów jest wielu posiadaczy akcji PKO BP. Listy z informacjami o emisji dostali tylko ci inwestorzy (jest ich 53 tys.), których akcje są zdeponowane na rachunku sponsora emisji. Rachunek został założony przed debiutem banku na giełdzie w 2004 roku, aby umożliwić zakup akcji osobom nie posiadającym konta maklerskiego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA