fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

My się zwolnień nie boimy?

Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Trzy czwarte Polaków nie obawia się utraty pracy, a co czwarty z nas liczy na poprawę sytuacji zawodowej w najbliższym półroczu
Okazuje się, że polskiego pracownika nie tak łatwo wystraszyć. Choć można mówić o raczej umiarkowanym optymizmie, to oznak paniki bynajmniej nie widać. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że masowe zwolnienia dotyczyły tylko wybranych branż i większość z nich została już przeprowadzona. W pozostałych kryzys przejawia się raczej w negocjacjach warunków zatrudnienia czy ograniczeniu benefitów pozapłacowych — twierdzi Przemysław Gacek prezes Grupy Pracuj, właściciela portalu Pracuj. pl. który wraz z Interaktywnym Instytutem badań Rynkowych przepytał o decyzje i nastroje zawodowe ponad 3600 internautów pracowników różnej wielkości firm.
Jak wynika z ankiety, nastroje nie są najgorsze – większość, bo siedmiu na dziesięciu badanych nie obawia się, że może stracić prace w związku z obecną sytuacja gospodarczą. Ten optymizm to w dużej mierze wynik pozytywnej oceny kondycji ich pracodawcy - 60 proc. nie widzi negatywnych skutków kryzysu w swej firmie.
Spora część Polaków pozytywnie ocenia też przyszłość zawodową. Największa grupa, bo czterech na dziesięciu badanych zakłada, że ich pozycja na rynku pracy nie zmieni się w najbliższym półroczu (zdaniem ekspertów pracuj.pl w czasach rosnącego bezrobocia to i tak sukces). Ponad jedna czwarta liczy jednak, że w tym czasie ich sytuacja zawodowa poprawi się. Optymistów więcej jest wśród mężczyzn, wśród których prawie co trzeci przewiduje taką poprawę. Prof. Mieczysław Kabaj, ekspert rynku pracy przestrzega jednak przed zbyt jednostronną interpretacją wyników badań Pracuj.pl.
— Wprawdzie trzy czwarte Polaków nie boi utraty pracy, ale jedna czwarta wyraża taką obawę. Ta jedna czwarta to ponad dwa razy więcej niż wynosi obecna stopa bezrobocia — przypomina prof. Kabaj, dodając, że w przetwórstwie przemysłowym, gdzie są największe plany grupowych zwolnień te obawy są jeszcze bardziej nasilone.
Być może ten sektor był najczęściej reprezentowany wśród 40 proc. uczestników badania, którzy widzą oznaki kryzysu w swej firmie, w tym m.in. spadek liczby zamówień, wstrzymanie rekrutacji nowych pracowników, zwolnienia, cięcia płac oraz pogorszenie się atmosfery w miejscu pracy.
Osłabienie koniunktury w gospodarce i na rynku pracy widać także w naszej ostrożności co do zmiany pracodawcy. Wyniki badania potwierdzają opinie przedstawicieli firm rekrutacyjnych, według których dużo trudniej jest teraz namówić poszukiwanych specjalistów do zmiany pracodawcy; prawie ośmiu na dziesięciu ankietowanych internautów nie planuje w najbliższym półroczu takiego kroku, choć większość (70 proc.) zdecydowałaby się na przyjęcie bardzo atrakcyjnej oferty.
Mniejsza chęć do zmiany zatrudnienia to m.in wynik dość krytycznej oceny sytuacji na rynku pracy - ponad jedna czwarta Polaków uważa, że trudno byłoby im teraz znaleźć lepszą posadę niż obecna. Ale jeszcze więcej, bo prawie połowa Polaków twierdzi, że jest zadowolona ze swej pracy i nie chce jej zmieniać.
[ramka] [b] [link=http://www.kariera.pl/praca/oferty_pracy/1]Tysiące ofert pracy[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA