fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

G20 domaga się większej regulacji

AFP
Zapowiedź wzmocnienia regulacji sektora finansowego. Ta i inne kwestie znalazły się we wstępnej wersji komunikatu po szczycie UE i 19 kluczowych dla światowej gospodarki państw
Komunikat ten ma zostać ogłoszony w nocy z soboty na niedzielę, po zakończeniu szczytu.
Nieoficjalnie wiadomo, że uczestniczy spotkania, wyrazili poparcie dla wypracowania do końca 2010 r. międzynarodowych zasad, mających zapobiec powtórzeniu się kryzysu. Reguły dotyczyć będą m.in. jakości bankowych aktywów i mają zniechęcać instytucje finansowe do podejmowania nadmiernego ryzyka. Do 2011 r. powinny zostać stworzone jednolite standardy regulujące obrót derywatami.
We zrębach komunikatu znalazło się też skierowane do banków wezwanie, by wprowadziły odpowiednie ograniczenia na premie, m.in. by powiązały wypłatę części bonusów z wynikami poszczególnych działów banków.
Rezultatem szczytu będzie również wzmocnienie pozycji gospodarek wschodzących. Państwa G20 zadeklarowały bowiem, że "dynamicznie rozwijające się kraje" powinny dostać co najmniej pięć procent więcej głosów w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA