fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

ZUS zaoszczędził ponad 15,5 mln zł na kontroli

Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski BŻ Bartłomiej Żurawski
Oszczędności ZUS to efekt cofniętych i obniżonych świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Wzmożona kontrola zwolnień lekarskich rozpoczęła się 3 sierpnia.
Zaostrzone kontrole jakie rozpoczął od sierpnia ZUS dotyczą zarówno wystawiania zwolnień przez lekarzy jak i wykorzystywania ich przez pracowników. Od początku akcji skontrolowano już 34,5 tysięcy zwolnień lekarskich. Dzięki kontroli zasadności ich wystawienia i korzystania z nich przez ubezpieczonych, 4,6 tys. osobom wydano decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę zasiłku chorobowego, co oznacza, że 13,4 proc. badanych uznano za zdolnych do pracy. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 932,6 tysięcy złotych.
W pierwszym półroczu wskaźnik ten wynosił 11,7 proc. W przypadku pięciuset osób wydano orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej.
Skontrolowano też 17,4 tysięcy osób pod kątem tego, jak ze zwolnień korzystały - i cofnięto wypłatę świadczeń 375 z nich. Dało to ponad pół miliona złotych oszczędności.
Najwięcej pieniędzy, bo ponad 14 milionów złotych, udało się jednak odzyskać poprzez egzekwowanie przepisu o konieczności dostarczenia w ciągu 7 dni zwolnienia lekarskiego oraz przez ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego do 100 procent przeciętnego wynagrodzenia. ZUS przypomina, że kto nie dostarczy zaświadczenia od lekarza w ciągu tygodnia od jego otrzymania, ma zgodnie z przepisami obniżoną wysokości zasiłku chorobowego i opiekuńczego o jedną czwartą (począwszy od ósmego dnia zwolnienia).
Jak już pisaliśmy, ZUS zintensyfikował swoje kontrole m.in. po medialnych doniesieniach dotyczących ich nadużywania przez pracowników zagrożonych zwolnieniem z pracy. Ponadto w pierwszym półroczu tego roku liczba dni, za które Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wypłacił zasiłki chorobowe, wzrosła o blisko 30 procent i wydano na nie ponad 3,2 miliarda złotych. Jest to o miliard złotych więcej niż rok wcześniej.
[ramka][b][link=http://www.kariera.pl/praca/oferty_pracy/1] Oferty pracy w Twoim mieście[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA