fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Reorganizowani, przemęczeni, zestresowani...

fot. Bhernandez
Flickr
Pracownicy są coraz częściej narażeni na stres. Z danych Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy wynika, że problem ten dotyczy prawie jednej trzeciej wszystkich zatrudnionych osób w krajach nowo przyjętych do Uni Europejskiej.
W Polsce na stres cierpi 36 procent czynnych zawodowo osób. Profesor Danuta Koradecka z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy podkreśla, że to nowe zagrożenie pojawiło się w coraz bardziej technicznie bezpiecznym środowisku.
Z badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wynika, że przyczyną stresu jest między innymi wprowadzanie nowych form pracy i modeli zatrudnienia. Chodzi zwłaszcza o pracę tymczasową, telepracę czy elastyczne formy czasu pracy. Konsekwencją tych nowych zjawisk na rynku pracy są na przykład ograniczony dostęp do świadczeń pracowniczych lub ich brak, nieregularne dochody, niepewność zatrudnienia i obawa przed utratą pracy oraz środków do życia.
Do tego dochodzi przemęczenie, brak równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym i w efekcie rodzi się stres. Ten zaś jest odpowiedzialny za ponad 60 procent wszystkich wypadków przy pracy.
[srodtytul]A pracodawcy lekceważą...[/srodtytul]
Tymczasem polska Państwowa Inspekcja Pracy podaje, że pracodawcy nie mają wiedzy dotyczącej przyczyn stresu zawodowego oraz najprostszych sposobów jego zmniejszania.
Główny Inspektor Pracy Tadeusz Zając mówi, że kwestia stresu pracowników traktowana jest przez część pracodawców jako obciążenie a nie problem, z którym można sobie poradzić. Aby to zmienić, w zakładach pracy mają być przeprowadzanie szkolenia, w których będą brać udział psychologowie.
Inspektor Zając zapowiada, że największa uwaga będzie skierowana na korporacje. Sami dyrektorzy tam pracujący zwracają uwagę, że presja zadań, sukcesu jest tak wielka, że zarówno oni jak i inni pracownicy są sparaliżowani stresem.
Te spostrzeżenia potwierdzają przedstawiciele związków zawodowych. Wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska zwraca uwagę że pracodawcy zupełnie nie myślą o wytwarzaniu spokojnej, pozytywnej atmosfery w pracy. Świadczą o tym liczne skargi pracowników straszonych przez pracodawców utratą zatrudnienia - dodaje Taranowska.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA