fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Kaczyński zmienia biografię Kwaśniewskiego

Prezydenci RP (od lewej): były, Aleksander Kwaśniewski i obecny, Lech Kaczyński
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
W oficjalnym serwisie internetowym prezydenta Lecha Kaczyńskiego zmieniono treść notki biograficznej Aleksandra Kwaśniewskiego
Z biogramu usunięto informacje o orderach i odznaczeniach Kwaśniewskiego, skasowano zasługi jako prezydenta i skupiono się na jego działalności w PRL - ustalił portal tvp.info.
Notkę biograficzna Aleksandra Kwaśniewskiego zmieniono wraz z niedawną odsłoną nowej strony internetowej prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Informacje o byłych prezydentach Polski to integralna część zarówno starego, jak i nowego serwisu.
Nowa notka na temat Aleksandra Kwaśniewskiego jest o wiele krótsza od dawnej wersji. Skupiono się w niej na działalności Kwaśniewskiego w PRL, w tym na udziale w rządach Zbigniewa Messnera i Mieczysław Rakowskiego. W porównaniu ze starą notką pominięto pracę Kwaśniewskiego w ruchu olimpijskim, a najważniejszemu okresowi, czyli prezydenturze, poświęcono tylko trzy krótkie zdania.
W porównaniu ze starą wersją, zniknęły m.in. informacje o tym, że prezydent Aleksander Kwaśniewski współtworzył projekt Konstytucji III Rzeczypospolitej Polskiej, brał aktywny udział w działaniach na rzecz członkostwa Polski w NATO oraz działał na rzecz poszerzenia Sojuszu o dalsze kraje. Usunięto fragment mówiący o tym, że Kwaśniewski zabiegał o pojednanie z Niemcami, Ukraińcami i Żydami, jest Kawalerem Orderu Orła Białego, został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, odznaczony najwyższymi orderami kilkudziesięciu państw oraz dostał trzykrotnie nagrodę "Wiktora" za osobowość telewizyjną.
- Przygotowując nową stronę stworzyliśmy od nowa wszystkie jej elementy. Dotyczy to również działu "Historia Prezydentury", w ramach którego przygotowaliśmy noty biograficzne prezydentów z okresu II Rzeczpospolitej, prezydentów na uchodźstwie, Polski Ludowej, Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i III Rzeczpospolitej. W związku z tym, że noty pisane były od nowa, naturalne jest, że mogą występować pewne różnice - tłumaczy biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.
Tyle, że biogramów Wojciecha Jaruzelskiego i Lecha Wałęsy w zasadzie nie zmieniono. Notka o gen. Jaruzelskim jest niemal identyczna, a z biogramu Lecha Wałęsy usunięto mało istotny fragment poświęcony jego młodości i służbie w wojsku.
Była szefowa kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego, a obecnie wiceprzewodnicząca SLD Jolanta Szymanek-Deresz uważa, że zmiany na stronie internetowej mogą być podyktowane zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. - Wyraźnie widać pewną rywalizację między prezydentami. Widocznie Lech Kaczyński pozazdrościł Aleksandrowi Kwaśniewskiemu sukcesów. Szkoda, bo Polska powinna pokazywać dorobek prezydenta na arenie międzynarodowej. To dorobek kraju - uważa.
Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA