fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fiskus chce opodatkować wartość firmy, choć nie jest ona prawem majątkowym

Urzędy i większość sądów nakazuje płacić PCC od wartości firmy, która pojawia się przy zbyciu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Budzi to wątpliwości
Naszym zdaniem, ponieważ wartość firmy nie stanowi prawa majątkowego a ponadto nie jest przedmiotem obrotu, lecz powstaje w sposób pierwotny jako zapis w księgach rachunkowych i podatkowych jedynie u nabywcy przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie powinna być opodatkowana PCC.[srodtytul]Dodatnia lub ujemna [/srodtytul]Definicję goodwill znajdziemy w art. 33 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=82EE9ADA14A116AE2C3927F24114A953?id=166037]ustawy o rachunkowości[/link] oraz art. 16g ust. 2 ustawy o CIT i art. 22g ust. 2 ustawy o PIT. Zgodnie z pierwszym z tych przepisów wartość firmy stanowi różnicę między ceną nabycia określonej jednostki lub zorganizowanej jej części a niższą od niej wartością godziwą przejętych aktywów netto. Jeżeli cena nabycia jednostki lub zorganizowanej jej części jest niższa od wartości godziwej przejętych aktywów netto, to różnica stanowi ujemną wartość firmy.Natomiast w świetle przepis...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA