fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Apel o honorowy tytuł dla Bandery

Przywódca OUN Stepan Bandera wkrótce doczeka się tytułu bohatera Ukrainy – twierdzi ukraińska prasa
O uhonorowanie Bandery apelują do prezydenta Wiktora Juszczenki organizacje Ukraińców w Kanadzie – podaje „Kommiersant-Ukraina”. „To byłby ważny krok na drodze do historycznej sprawiedliwości wobec członków ruchów walczących o niepodległość kraju” – uzasadniają autorzy jednego z listów skierowanych do prezydenta. Przypominają, że w 2009 r. upływa setna rocznica urodzin przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i 50-rocznica jego śmierci (zginął w Monachium z rąk agenta radzieckiego KGB). Komuniści ostrzegają jednak Juszczenkę przed „poważnymi konsekwencjami”, jeśli uzna za bohatera „kolaboranta Hitlera”.
– W świetle ukraińskiego prawa Bandera nie zasługuje na ten zaszczyt. Choćby z tego powodu, że nie był obywatelem Ukrainy, gdyż wtedy nie istniało ukraińskie państwo – mówi „Rz” kijowski politolog Kostiantyn Bondarenko.
Zbrojnym ramieniem OUN Bandery była Ukraińska Powstańcza Armia, która w latach 40. ubiegłego wieku wymordowała na Wołyniu i w Galicji Wschodniej tysiące Polaków.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA