fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Praprzodek ssaków

Skamieniałe szkielety zostały znalezione w Rosji w 1994 roku
ROL, Diane Scott Diane Scott
Naukowcy odnaleźli skamieniałe szczątki najstarszego zwierzęcia żyjącego w koronach drzew
Małe zwierzęta spokrewnione z późniejszymi ssakami żyły pomiędzy gałęziami drzew, żywiąc się liśćmi i chroniąc się przed drapieżnikami już 260 mln lat temu, na długo przed rozkwitem dinozaurów na Ziemi.
Świadczą o tym skamieniałe szczątki opisane w najnowszym wydaniu naukowego magazynu "Proceedings of the Royal Society B". Naukowcy odtworzyli środowisko i zwyczaje zwierzęcia na podstawie tuzina szkieletów znakomicie zachowanych w jednym kawałku skamieniałego mułu odkrytego w 1994 roku w centralnej Rosji, w obwodzie kirowskim.
Zwierzę, któremu naukowcy nadali łacińską nazwę Suminia getmanovi, żyło w okresie późnego permu, 100 mln lat wcześniej niż znane wcześniej gatunki żyjące w koronach drzew. Niewielkie zwierzęta nie przekraczały 50 cm długości od czubka głowy do końca ogona. Miały stosunkowo długie kończyny. – Znalezisko było niezwykłą okazją zbadania całego szkieletu – powiedział Jörg Fröbisch z Field Museum w Chicago. – "Dłonie" u tego gatunku stanowią prawie połowę długości kończyny. Naukowcy zidentyfikowali też długie zakrzywione pazury. – Prawdopodobnie były pokryte warstwą keratyny, tak jak pazury dzisiejszych ptaków – dodał Fröbisch. – To one pozwalały temu niewielkiemu zwierzęciu sprawnie wspinać się po drzewach. Badaczy zaskoczyło położenie "kciuka" w przednich i tylnych kończynach. W obu przypadkach położony jest naprzeciw pozostałych palców. – To przypadek najstarszego udokumentowanego położenia kciuka naprzeciw pozostałych palców. Dlatego to zwierzę należy uznać za wczesnego przodka późniejszych ssaków – uważa naukowiec. – To niezwykły przykład wczesnego dostosowania do życia w specyficznym środowisku. [ramka][b]Więcej informacji o odkryciu[/b] [link=http://www.fieldmuseum.org]www.fieldmuseum.org[/link][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA