fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca

Praca sama cię znajdzie?

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Coraz trudniejsze warunki na rynku pracy motywują młodych do działania. Dwóch studentów informatyki proponuje odwrócony proces rekrutacji. Abslovent.pl to platforma, którą stworzyli, by umożliwć pracodawcom dotarcie z ofertą do studentów i świeżo upieczonych absolwentów
Główną myślą, którą kierowali się twórcy serwisu Damian Fok i Dominik Wieganda było stworzenie młodym ludziom nowego, bezpośredniego dostępu do ofert pracy.
W odróżnieniu od innych tego typu portali to kandydaci zamieszczają tu swoją ofertę. Abslovent.pl daje im szansę na odnalezienie przez potencjalnego pracodawcę. Może on zainteresować się ich profilem i zaproponować rozmowę kwalifikacyjną. Pomysł docenił Paweł Nowacki, rektor Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. – Wraz z jury konkursu na najlepszy projekt biznesowy, organizowany przez Inkubator Przedsiębiorczości, działający na naszej uczelni doceniliśmy innowacyjne podejście do problematyki rekrutacyjnej twórców portalu absolvent.pl. Oby więcej podobnych projektów – ocenił Nowacki.
Rozwój tego typu inicjatyw jest bardzo ważny. Szczególnie, że w Polsce rośnie stopa bezrobocia oraz istnieją obawy, że część emigracji zarobkowej wróci do kraju. W Irlandii stopa bezrobocia wśród imigrantów z nowych państw UE wynosi już około 20 proc. - Szum medialny wokół kryzysu gospodarczego zmotywował nas do działania. Dajemy młodym ludziom możliwość zwiększenia ich szans na rynku pracy. Obecnie w ramach oszczędności firmy zmniejszają zatrudnienie, ale wierzę, że w końcu sytuacja się odwróci – tłumaczy Damian Fok, współtwórca serwisu. Portal gwarantuje, że po zarejestrowaniu nie zostaniemy zasypani ofertami, na których nam nie zależy. Użytkownik sam wybiera profile firm, które mogą się do niego zgłosić z propozycją. Dodatkowo jego szczegółowe dane są udostępniane pracodawcy po wyrażeniu przez niego zgody. Dopiero wtedy firma płaci operatorom serwisu za dostęp do danych personalnych. Dla kandydatów założenie profilu jest bezpłatne. - Serwis jest nieco inny, niż te, na których szukałem ofert do tej pory. Na początku miałem małe problemy z odpowiednim skonfigurowaniem swojego konta, ale w końcu to coś nowego, więc trzeba się przyzwyczaić. To byłoby bardzo wygodne, gdybym to ja wybierał pracodawców, a nie na odwrót – mówi Adam Bondarowicz, student V roku na jednej z warszawskich uczelni.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA