fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

NBP: Lepsze widoki spółek na III kwartał

Wskaźnik prognozowanej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw powrócił o okolice zera z ujemnych poziomów – podał w kwartalnym raporcie o koniunkturze Narodowy Bank Polski
W ciągu kwartału wyraźnie poprawił się klimat prognoz w próbie – z pesymistycznego na bliski neutralnego. W II kwartale, po pięciu kwartałach wyraźnego pogarszania się sytuacji, sektor przedsiębiorstw odnotował niewielką jej poprawę, Nastąpiła ona w ocenie sytuacji ekonomicznej, popytu, zatrudnienia, płac. Przestały zmniejszać się marże na rynku krajowym - raportuje NBP.
Poprawy sytuacji w III kwartale oczekuje 15 proc. podmiotów, pogorszenia spodziewa się 12,2 proc. Około 86 proc. spółek oczekuje dodatniego całorocznego wyniku ze sprzedaży. 80 proc. - dodatniego wyniku finansowego netto. Nieznacznie pogorszyła się zdolność do spłaty zobowiązań, przestały rosnąć marże ze sprzedaży zagranicznej, ponadto wydłużył się oczekiwany czas trwania spowolnienia gospodarczego w kraju. Głównym problemem sektora przedsiębiorstw pozostaje wciąż zbyt niski popyt, wahania kursu walutowego, zatory płatnicze i trudności w uzyskaniu kredytu.
Raport powstał na podstawie czerwcowej ankiety na próbie 824 firm niefinansowych sektora publicznego i niepublicznego (poza rolnictwem rybołówstwem i leśnictwem).
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA