Samorząd

Wartość szkolenia jest dla radnego przychodem

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Radni uczestniczą w szkoleniach o tematyce samorządowej finansowanych ze środków bieżących urzędu. Czy koszt tych szkoleń oraz artykułów biurowych i rozmów telefonicznych z racji pełnienia obowiązków społecznych jest dla nich przychodem?
[b]Tak. [/b]Radnym przysługuje – w myśl art. 21 ust. 1 pkt 17 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F2F0D5065F02D610832A0552BD58CC12?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] – zwolnienie z PIT wypłaconych im diet oraz zwrot kosztów podróży służbowych do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 2280 zł, nie dotyczy to jednak innych wydatków. Finansowanie przez urząd miejski kosztów szkoleń radnych, limitu kosztów rozmów telefonicznych oraz kosztów materiałów biurowych stanowi więc nieodpłatne świadczenie, które należy do przychodów z działalności wykonywanej osobiście niepodlegających zwolnieniu od PIT. Potwierdziła to Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 2 marca 2009 r. ([b]BPBII/1/415-133/08/ASz[/b]).
[i]Podstawa prawna: – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F2F0D5065F02D610832A0552BD58CC12?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link] [/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL