fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Mysz z przeprogramowanych komórek

Zdrowe zwierzę udało się wyhodować naukowcom z komórek macierzystych uzyskanych od dorosłych osobników
Osiągnięcie zespołu dr Shaorong Gao z Narodowego Instytutu Nauk Biologicznych oznacza faktyczny przełom w wykorzystaniu tzw. indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych (w skrócie komórek iPS). Cóż to takiego? Do niedawna naukowcy chcący wykorzystać komórki macierzyste musieli pobierać je z zarodków. Takie postępowanie – szczególnie gdy dotyczy zarodków ludzkich – wzbudza wątpliwości etyczne.
Dwa lata temu udało się jednak znaleźć sposób na takie przeprogramowanie komórek pobranych z dorosłego organizmu, że zyskują one cechy komórek macierzystych. To właśnie komórki iPS. Dotąd naukowcy nie byli pewni, czy tak spreparowane komórki rzeczywiście są równie dobre, co „prawdziwe” zarodkowe komórki macierzyste. Zespołowi dr Gao udało się jednak stworzyć mysie zarodki, w których wszystkie komórki były przeprogramowane. Myszki urodziły się, ale tylko jeden osobnik dożył wieku dojrzałego.
– Mimo że to odkrycie stanowi ważne potwierdzenie zdolności komórek iPS, jest jednak za wcześnie, aby uznać, że takie komórki funkcjonują dokładnie tak samo jak zarodkowe komórki macierzyste – przyznaje dr Gao. Jednak jak dotąd to najlepszy dowód na to, iż tego rodzaju przeprogramowane komórki mogą zastąpić te pobierane z zarodków.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA