fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Z miłości do instrumentów

Maćko Korba, zespół szczególnie chwalony za sposób wykorzystania unikatowych instrumentów to projekt oparty na brzmieniu liry poruszanej korbą (dźwięk wydobywa poruszane nią koło, które uderza w struny).
Lira znana była już w średniowieczu, później przeżyła rozkwit jako instrument dworski, ale już król Francji Ludwik XV miał powiedzieć, że to jej ustawiczne rzępolenie powinno znaleźć swoje miejsce w karczmie, a nie w domach dam zabawiających gości grą. „Rzępolenie“ stało się elementem wielu estetyk tradycyjnych, ludowych i tzw. dziadowskich, do czego w swojej twórczości nawiązuje Maćko Korba.
Brzmienie wsparte jest na jednostajnym dźwięku, który w latach 60. wraz z hipisami wrócił do amerykańskiej muzyki folkowej, a w muzyce współczesnej miejsce znalazł dla niej minimalizm. Zespół eksperymentuje również w tym kierunku, bawiąc się elektronicznym przetwarzaniem dźwięku.
[i] Maćko Korba, Centralny Dom Qultury, Warszawa, ul. Burakowska 12, wstęp wolny, informacje: tel. 022 636 83 00, wtorek (28.07), godz. 20[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA