fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Niemcy nadal największym eksporterem

Najwięksi eksporterzy
Rzeczpospolita
Najnowszy raport WTO. Azja jest siłą napędową światowego handlu, ale liderem w eksporcie pozostają Niemcy
Wartość obrotów handlowych na świecie będzie w tym roku mniejsza o 10 proc. niż w 2008 – wynika z najnowszej prognozy Światowej Organizacji Handlu (WTO). Te szacunki potwierdzają czerwcową wypowiedź dyrektora generalnego WTO Pascala Lamy, który mówił wówczas o 9-proc. spadku.
W 2008 r. światowy eksport towarów zwiększył się nominalnie o 15 proc., do 15,8 bln dol. Realny wzrost handlu wyniósł 2 proc. w porównaniu z 6 proc. w 2007 r. Był on nadal większy od tempa wzrostu światowej produkcji. Dzieje się tak zwykle gdy wzrost produkcji jest dodatni. Z kolei gdy produkcja na świecie spada, handel światowy kurczy się jeszcze bardziej, czego potwierdzeniem jest obecny rok – stwierdza Światowa Organizacja Handlu. Łączny import wzrósł również o 15 proc., do 16,12 bln dol. W minionym roku udział eksportu z rynków wschodzących zwiększył się do rekordowych 38 proc. Niemcy zachowały pozycję lidera w eksporcie z udziałem na poziomie 1,47 bln dol., wyprzedzając Chiny (1,43 bln dol.). Chiński eksport rósł wolniej pod koniec 2008 r. – do USA zwiększył się w całym roku tylko o 1 proc. po skoku o 14 proc. w trzecim kwartale ubiegłego roku.
[wyimek]Niemcy przeżywają znaczne kłopoty gospodarcze. Ale nadal dominują w obrotach z innymi krajami. [/wyimek] – Z naszych danych wynika, że kraje Azji mogą być główną siłą napędową ożywienia w światowym handlu – stwierdził dyrektor generalny WTO Pascal Lamy na konferencji APEC w Singapurze. Ministrowie handlu, uczestnicy tego spotkania, wyrażali ostrożny optymizm co do perspektyw eksportu. Spodziewają się też, że stopniowo będą się poprawiały wyniki chińskiego eksportu. Według Pascala Lamy za wcześnie jeszcze na ocenę, czy dotychczasowe działania poszczególnych rządów wspierające finansowanie eksportu okazały się skuteczne. Chiński minister handlu Chen Deming zastrzegł jednak, że znaczne ożywienie chińskiego eksportu nie jest pewne, choć sytuacja gospodarki tego kraju zaczyna się poprawiać. Dodał, że pomocna w tym zakresie będzie polityka ograniczania wahań juana.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA