Kara umowna za nieterminową dostawę może być kosztem

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
[b]W DF z 9 lipca, w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/331058.html]"Otrzymasz karę, masz przychód, zapłacisz – nie zawsze masz koszt"[/link] przeczytałem, że „Kary umowne poniesione z tytułu nieterminowego wykonania dostaw, robót i usług mogą być kosztem (...), ponieważ nie są wymienione w zamkniętym katalogu kar umownych”. Jednocześnie w tym samym tekście piszecie, że zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu nie uważa się za koszty uzyskania kar umownych z tytułu „zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad”. O co tu chodzi, skoro „nieterminowe wykonanie dostaw” zawarte jest w pojęciu „zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad”? Innymi słowy nieterminowe wykonanie dostaw zawsze będzie zwłoką w dostarczeniu towaru wolnego od wad, a więc kara z tego tytułu nigdy nie może być kosztem uzyskania przychodu. [/b]Na początek przypomnijmy, że z art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychod...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL