fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

BGK rozdzieli miliony w Wielkopolsce

Bank wygrał tu konkurs na zarządzanie środkami pochodzącymi z programu Jeremie. Startuje także w innych regionach
280 mln zł wsparcia na pożyczki i poręczenia dla firm w Wielkopolsce rozdzieli Bank Gospodarstwa Krajowego. Jutro podpisze z władzami regionu umowę na zarządzanie środkami w ramach inicjatywy Jeremie. Wsparcie finansowane będzie ze środków unijnych w ramach programu regionalnego Wielkopolski. To pierwszy region, który rusza z tego typu pośrednią pomocą dla przedsiębiorców.
Bank Gospodarstwa Krajowego złożył ofertę na zarządzanie środkami także w pozostałych czterech regionach, które chcą wspierać firmy poprzez udzielanie im pożyczek, gwarancji i poręczeń na nieco lepszych od rynkowych warunkach w ramach Jeremie. Na etapie konkursu na tzw. operatora są jeszcze Dolny Śląsk, Pomorze, Łódzkie i Zachodniopomorskie. Podpisanie umowy i przekazanie środków do BGK nie oznacza jednak, że pomoc jest już dostępna dla firm. Nastąpi to najwcześniej pod koniec tego roku. W pozostałych regionach raczej na początku przyszłego.
BGK musi bowiem jeszcze znaleźć pośredników, którzy będą już bezpośrednio udzielać pożyczek firmom. Władze Wielkopolski chcą, by były to przede wszystkim banki spółdzielcze, które mają oddziały w małych miejscowościach. W ten sposób kapitał ma zasilić mikrofirmy bez szans na komercyjne kredyty.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA