fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służba zdrowia

Dlaczego Polacy nie mówią prawdy podczas badania

Rzeczpospolita
Pacjenci nie informują lekarzy, jak się czują, a potem często nie przestrzegają ich zaleceń – potwierdza badanie "Rz"
Aż 51 proc. pytanych w sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" przyznaje, że nie zawsze przestrzega zaleceń lekarzy. 27 proc. nie przekazuje im pełnych informacji o stanie swojego zdrowia.
Być może wynika to z niezrozumienia. 14 proc. Polaków ocenia, że nie jest dobrze poinformowanych o konsekwencjach przerwania albo nieprzestrzegania terapii. Jedna trzecia ocenia, że nie uzyskuje takich informacji sporadycznie. Innym powodem może być niechęć do myślenia o swoim wieku i przemijaniu. – Komuś, kto bierze leki, trudno uznać siebie za osobę młodą, wręcz nieśmiertelną – uważa Mieczysław Jaskulski, licencjonowany psychoterapeuta z Laboratorium Psychoedukacji.
Jego zdaniem niesłuchanie zaleceń lekarza często świadczy o niedojrzałości: – Nie chcemy przyjąć do wiadomości jego opinii, dlatego nie słuchamy jego zaleceń. Tak może się zachowywać dziecko. Od dorosłego oczekujemy większej racjonalności – mówi Jaskulski. Sami pacjenci podają różne powody, dla których nie biorą leków. Niektórzy mówią, że nie ufają lekarzom, bo ci są ich zdaniem skorumpowani przez firmy farmaceutyczne. Inni twierdzą, że nie przyznają się do odstawienia leków, by nie urazić medyka. – Ale to fakt, że nie skończyłam chyba żadnej terapii, którą mi przepisano – przyznaje pani Grażyna z Warszawy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA