fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Fińska armia słabnie

Najsłabsi kondycyjnie rekruci w ramach treningu na poligonie będą ćwiczyć... marsze z kijkami
Jak twierdzi w rozmowie z “Rz” rzecznik Fińskich Sił Zbrojnych Lauri Inna, fińska armia jako pierwsza na świecie wprowadza tzw. nordic walking, czyli popularne wśród emerytów marsze z kijkami. – Ich dobroczynny wpływ na sprawność fizyczną jest naukowo dowiedziony – zapewnia rzecznik.
W Finlandii służba wojskowa jest obowiązkowa i odbywa ją zazwyczaj 80 proc. osób między 18. a 29. rokiem życia. Podstawowa służba trwa pół roku. Troska o sprawność fizyczną rekrutów nie jest bezzasadna. Według informacji Urzędu Obrony aż co dziesiąty żołnierz ze względów zdrowotnych przerywa służbę, a w elitarnych formacjach gwardyjskich nawet co piąty. Zdaniem komendanta Re- gimentu Strzelców w Helsinkach Jukki Valkeajärvi umiarkowany wysiłek fizyczny daje słabszym fizycznie żołnierzom szansę na szybsze poprawienie formy niż katorżnicze ćwiczenia.
Pomysł popiera generał Gustav Hägglund. – Już wiele lat temu skończyliśmy ze znęcaniem się nad rekrutami – stwierdził. Jego zdaniem chodzenie z kijkami może poprawić zdolność ofensywną armii podczas walk zimą. – Niepokoić można by się dopiero wówczas, gdyby jedna trzecia żołnierzy uprawiała nordic walking podczas rzeczywistych walk, szczególnie, gdyby zamienili kijki na kule inwalidzkie – zauważył cierpko w wywiadzie dla dziennika “Aamulehti”. Lauri Inna jest zdania, że pogorszenie się formy u rekrutów odzwierciedla spadek kondycji społeczeństwa. – Testy wytrzymałości fizycznej pokazują, że Finowie w wyznaczonym czasie 12 minut pokonują coraz krótsze dystanse – podkreśla. Łagodniejsze traktowanie rekrutów jest częścią kampanii, która ma poprawić wizerunek armii. Zdaniem Inny służy temu fakt, że w wojsku dobrowolnie służy około 500 kobiet. W ramach łagodniejszego traktowania żołnierzy rekrutom zapewnia się również bardziej urozmaicone możliwości odpoczynku. W wolnym czasie żołnierze będą mogli poprawiać kondycję, grając w golfa i tenisa.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA