fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

One Love

AFP
Czeski dokumentalista Petr Zahradka pojechał z kamerą do Etiopii, by nakręcić opowieść o rastafarianach. W 1955 roku cesarz Haile Selassie I podarował im 500 hektarów ziemi, by wiedli życie w zgodzie z wyznawanymi przez siebie ideałami.
Rastafarianie uważają go za wcielenie boskie i zbawcę ludu Afryki. Do Shashemene, niewielkiego miasta na południu Etiopii, przyjechali wówczas ludzie ze Stanów Zjednoczonych, Karaibów i Wielkiej Brytanii. Zaczęli nowe życie.
Rastamani poszukują wolności, niezależności, godności człowieka jako istoty stworzonej na obraz Boży. Chcą równości wszystkich ludzi, zniesienia wszelkich różnic rasowych, klasowych, organizacyjnych. Film pokazuje ich nieśpieszne życie, w którym jest wiele czasu na palenie ziół, które mają ich zaprowadzić bliżej Boga. Unikają jednak zażywania narkotyków, picia alkoholu i praktykują wegetarianizm. Głoszą powrót do natury, który rozumieją jako zaprzestanie wrogości i walki. Za jedną z najważniejszych uznają zasadę ogólnoludzkiego braterstwa odrzucającego wszelki ucisk i dyskryminację. Noszą kolorowe ubiory, w których dominują barwy zielone, żółte i czerwone. Ciekawy portret niezwyczajnych ludzi.
[i]22.15 | tvp kultura | SOBOTA[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA