fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Szorstko, mocno, melodyjnie

NoMeansNo przez wiele lat skutecznie ignorowało działania wielkich wytwórni muzycznych i nadal nie daje się wtłoczyć w ramy muzyki komercyjnej
materiały prasowe
Jeśli ktoś darzył NoMeansNo dużą atencją w latach 90., to nie przeszkadzało mu, że członkowie zespołu są starsi niż ich statystyczny fan, a dziś zapewne uzna, iż bracia Wright (Rob – 55 lat, John – 47 lat) po prostu bardziej posiwieli.
Dla młodej widowni, poddającej się współczesnym przykazaniom ageizmu, wykluczającego ludzi ze względu na zaawansowany wiek, dziadkowie z NoMeans No powinni się stać nie byle jaką inspiracją.
30 lat działalności (w tym ukrywania się przed oficjalnym rynkiem), a na scenie żywioł w czystej postaci. Weterani hard core’u, rozumianego jako muzyka korzeniami sięgająca punka, ale flirtująca z noisem, funkiem i jazzem, na ostatniej płycie z 2006 roku („All Roads Lead to Ausfahrt”) uruchomili perkusyjno-basową machinę transu z takim impetem, że nagrali jeden z lepszych albumów w ich dorobku. Konsekwencja NoMeansNo, grupy, która nie produkuje słabych utworów, jest pouczająca. Pewne zasługi należy w tym miejscu przyznać polskiej publiczności, której wściekłe granie NoMeansNo bardzo przypadło do gustu – mieli tu kiedyś wiernych organizatorów tras po klubach w całym kraju, słuchaczy wywodzących się z kręgu kultury hard core punk, jak i tych, którzy z opóźnieniem odkrywali gigantów sceny Dead Kennedys czy Bad Brains.
W końcu wokół zespołu powstało małe muzyczne zagłębie składające się z ludzi czerpiących inspiracje z podobnego źródła zmiennych podziałów rytmicznych i warkotu instrumentów strunowych. Something Like Elvis, Potty Umbrella, Plum, Woody Alien, a także Pustki zostały z zaciekawieniem przyjęte przez NoMeansNo, niektóre zaprosili do wspólnego grania. Ci nonkonformiści nieoglądający się na media, ironiści ceniący sobie wyrafinowane poczucie humoru zostali gwiazdą tegorocznego festiwalu Kino.Lato, nawiązującego do dosłownie i metaforycznie rozumianej gorączki. Żar rozpali więc zmysły zebranych na dziedzińcu CSW, podsycając ich wyobraźnię. [i]NoMeansNo, Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, tel. 022 628 12 71 wew. 135, bilety: 50 zł, piątek (17.07), godz. 20[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA