fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Śląsk zalany po nawałnicy

Przez całą Polskę przechodzą gwałtowne nawałnice
Fotorzepa, MW Michał Walczak
Podtopione budynki, powalone drzewa i utrudnienia w komunikacji - to skutki gwałtownych burz, które w nocy przetoczyły się nad województwem śląskim
Jak podało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, w wyniku przerwania wału na rzece Rawie doszło do podtopienia 20 budynków w Świętochłowicach. Teren rozlewiska wynosi ok. 800 m kw. Przerwany został również wał na Rawie w Chorzowie. Spowodowało to zalanie miejscowej oczyszczalni ścieków. Na miejscu pracują strażacy.
Strażacy interweniowali w regionie Śląska dotychczas około 400 razy. Na terenie Świętochłowic pracuje teraz sześć jednostek straży pożarnej. Nie wiadomo jeszcze ile czasu zajmie osuszanie terenu. W Sierakowicach w powiecie gliwickim poprzewracane zostały drzewa, pozrywane dachy, podniesiony stan wody w potoku Sierakowickim w wyniku opadów spowodował podtopienie domostw. Także tam trwa usuwania zniszczeń.
Burza spowodowała też utrudnienia w komunikacji pasażerskiej. Zalane zostały tory tramwajowe w Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Katowicach, Sosnowcu, Zabrzu i Rudzie Śląskiej. Zatrzymane zostały tramwaje kilkunastu linii. Zalane zostały też tory PKP, ucierpiała sieć trakcyjna. Prawdopodobnie do późnego popołudnia lub wieczora pociągi nie będą mogły jeździć pomiędzy centrum Katowic a dzielnicą Ligota. Na długości 400 m powstało tam głębokie na metr zalewisko, woda jest przez cały czas wypompowywana - powiedział dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Katowicach Karol Trzoński. Tym torem każdej doby przejeżdża około 100 składów. Teraz objeżdżają one to miejsce inną linią, co powoduje nawet kilkudziesięciominutowe opóźnienia. Utrudnienia wystąpiły też w ruchu autobusowym. Kłopoty mieli także pasażerowie, którzy nocą korzystali z lotniska w Pyrzowicach. Od godz. 23 w środę do 2 w nocy kilka lotów było opóźnionych. W wyniku burz ucierpiała też infrastruktura energetyczna. Przed północą bez zasilania w energię elektryczną pozostawało ok. 40 tys. odbiorców.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA