fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Calpers pozwał agencje ratingowe

Największy amerykański publiczny fundusz emerytalny twierdzi, że przez ratingi Moody’s, S&P i Fitch mógł stracić nawet miliard dolarów
Powodem pozwania agencji ratingowych ma być zawyżanie przez nie do najwyższych (AAA) ocen instrumentów inwestycyjnych (pakietów pożyczek, ale też kredytów hipotecznych).
Calpers, który zarządza ok. 173 mld dol. z emerytur, nie skomentował wczoraj tych doniesień, podobnie jak przedstawiciele pozwanych agencji ratingowych. Jednak z informacji, które podała agencja Reuters, wynika, że fundusz uważa, iż został wprowadzony w błąd. Według informacji z funduszu firma inwestowała w instrumenty z ratingiem potrójnego A, przez co mogła stracić „setki milionów, a nawet ponad miliard dolarów”.Steven Weiss, rzecznik McGraw Hill (S&P jest jej jednostką), nazwał stwierdzenia Calpersa bezpodstawnymi. Zapowiedział, że firma będzie robić wszystko, by sąd odrzucił argumenty Calpersa. Agencje ratingowe w USA są obwiniane przez inwestorów za straty z powodu kryzysu. Przypisuje się im wydawanie zawyżonych ratingów, co prowadziło do błędnych decyzji inwestycyjnych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA