fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Gdy robisz zakupy, pomyśl o potrzebujących

Flickr
Płacimy tyle co za zwykły plastik. I możemy łatwo wspierać finansowo fundacje czy organizacje pozarządowe
Najczęściej karty affinity są dość typowymi kartami kredytowymi. Można nimi płacić w sklepach, punktach usługowych, Internecie, zadłużać się, korzystając z okresu bezodsetkowego.
Mają też dodatkową zaletę. Na ogół część dochodów, jakie przynoszą bankowi, trafia do konkretnych organizacji. Użytkownik karty nie ponosi więc dodatkowych kosztów. Pomaga np. fundacji niejako przy okazji, bo datki idą z opłat, które i tak zostałyby pobrane. Z reguły bank przekazuje część opłaty za wydanie plastikowych pieniędzy oraz część prowizji pobieranej od każdej transakcji kartą (prowizję tę płacą handlowcy przyjmujący płatność plastikiem, wynosi ona około 2 proc.). Banki zazwyczaj nie podają, jaka jest to część.
BPH wydaje plastik wraz z Fundacją Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Fundacja otrzymuje część prowizji od każdej transakcji. Bank Zachodni WBK pomaga Polskiej Akcji Humanitarnej, wspierając akcję „Pajacyk” (dożywianie dzieci). Na ten cel przekazuje część opłaty za wydanie karty oraz część prowizji od transakcji. Oprócz tego BZ WBK współpracuje z wyższymi uczelniami. Wydaje karty z wizerunkiem Uniwersytetu Wrocławskiego, Jagiellońskiego i Mikołaja Kopernika. Uczelnie te zyskują część opłaty za wydanie kart. Bank Pekao ma karty wspierające Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich oraz Fundację „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Obie dostają część prowizji od transakcji bezgotówkowych przeprowadzonych kartami. Pekao współpracuje też z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Ale tu przyjęto nieco inne rozwiązanie. Za każdą operację kartą na konto fundacji wpływa 1 zł od banku i 1 zł od klienta. Ponadto bank przekazuje 50 proc. rocznej opłaty za wydanie karty. Karta Polbank Dzieciom pozwala zasilać konto Fundacji Spełnionych Marzeń zajmującej się pomocą dzieciom z chorobą nowotworową. Polbank przekaże tam 1 zł za każde wydane przez nas 150 zł. Z kolei w DnB Nord znajdziemy kartę Integracja. Bank przelewa połowę otrzymanej prowizji na Fundusz Pierwszy Krok zarządzany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracja pomagające młodym osobom z urazem kręgosłupa. Bank Millennium wydaje kartę ekologiczną, czyli WWF Millennium MasterCard. Na konto WWF przekazywana jest połowa rocznej opłaty za kartę i określony procent od każdej transakcji gotówkowej. Ochroną środowiska zajmuje się również BOŚ. Od każdej wydanej karty kredytowej bank przekazuje 1 zł na rzecz Biebrzańskiego Parku Narodowego. Karty affinity nie zawsze są kredytowymi. Inteligo proponuje zwykłą kartę debetową Visa Electron z Sercem. Część przychodów banku z każdej transakcji bezgotówkowej jest przekazywana na Program Budowy Polskiego Sztucznego Serca. Invest-Bank ma zaś kartę affinity typu charge. Różni się ona od kredytowej tym, że całość zadłużenia trzeba spłacić w następnym miesiącu. Używając tej karty, można pomóc chorym dzieciom, którymi opiekuje się Fundacja Polsat. Każda transakcja bezgotówkowa jest źródłem 0,5-proc. darowizny, ale jest ona przekazywana z kieszeni klienta, a nie z zysków banku. Opłaty za wydanie kart affinity są przeważnie takie same jak w przypadku standardowych. Podobnie jest z oprocentowaniem, długością okresu bezodsetkowego czy minimalną wymaganą spłatą zadłużenia. Do niektórych kart affinity dodawane jest ubezpieczenie. Plastiki BZ WBK Akcja Pajacyk i Pekao Orkiestra występują też w wersjach złotych, czyli z wyższym limitem kredytowym. [link=http://www.rp.pl/temat/181771.html] Wyszukiwarki najtańszych kart kredytowych i debetowych[/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA