Świat

Rozkaz: najpierw strzelać

Ruiny siedziby naczelnego dowództwa wojsk palestyńskich, zbombardowane w czasie wojny
AFP
Izraelscy żołnierze podczas wojny w Strefie Gazy otrzymali rozkaz najpierw strzelać, a potem się martwić - wynika z raportu opublikowanego przez izraelską organizację "Przełamać milczenie".
120-stronicowy dokument przedstawia relacje trzydziestu żołnierzy, którzy służyli we wszystkich sektorach operacji. Armia twierdzi, że raport jest ogólnikowy, anonimowy i nie można go zweryfikować.
Żołnierze twierdzą, że celem armii było zminimalizowanie własnych strat, aby uzyskać poparcie społeczeństwa dla wojny. "Nie jesteś pewien - zabij" - takie polecenie mieli otrzymać przed wkroczeniem do Strefy. Żołnierze ujawnili także szczegóły tak zwanej "procedury sąsiada", która była stosowana podczas przeszukiwania domów palestyńskich bojowników. Według nich, cywile byli wówczas wykorzystywani jako żywe tarcze. Pierwsi musieli wchodzić do podejrzanych budynków i sprawdzać kto jest w środków, dopiero za nimi wkraczali żołnierze. Armia oświadczyła, że raport jest niemożliwy do zweryfikowania, ogólny i zawiera relacje anonimowych świadków. Zdaniem rzecznika, organizacja powinna udostępnić dokument armii jeszcze przed jego opublikowaniem. Żołnierze z kolei powinni poinformować o tym co widzieli podczas wojny swoich przełożonych. W styczniowej wojnie zginęło 13 Izraelczyków oraz ponad 1,5 tysiąca Palestyńczyków.
Źródło: Polskie Radio

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL