fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Jak dobrze mieszkać, to u nas

Centrum Integracji Społecznej i otaczający je park to duma gminy Zielonki
Archiwum
ZIELONKI - drugie miejsce w kategorii gminy wiejskie
– Jesteśmy dla Krakowa tym, czym Konstancin dla Warszawy. U nas każdy chce mieszkać – śmieje się Bogusław Król, wójt 16-tysięcznej gminy Zielonki, której na kwartał przybywa 250 nowych mieszkańców. W Zielonkach stanęło 800 nowych domów, a do kasy gminy wpłynie w tym roku grubo ponad 6 mln zł, w dużej części z tytułu podatku od nieruchomości. O atrakcyjności mówią ceny za ar ziemi w Zielonkach pod budowę – 40 – 50 tys. zł, to więcej niż w dzielnicach Krakowa.
Władze gminy ten budowlany potencjał doskonale wykorzystują. Choć mają najwyższą średnią szkół w Małopolsce na mieszkańca, właśnie kończą budować kolejną: nowoczesną, przyjazną szkołę wraz z przedszkolem dla dzieci od lat trzech do klasy trzeciej (rusza 1 września). To osobisty pomysł wójta Króla, byłego nauczyciela, który zna rangę takiej inwestycji na przyszłość. – Tym kupujemy mieszkańców, a nasza gmina się rozwija – tłumaczy. Nowi mieszkańcy to także wyzwanie i czasem problemy. To gmina musi zrobić infrastrukturę, drogi, kanalizację, przygotować grunt. Projektowanie infrastruktury to czasem droga przez mękę, bo teren jest pagórkowaty, a więc trudny.
– Poza tym uchodzimy za bogatą gminę, więc raczej musimy liczyć na siebie – przyznaje Bogusław Król. Zielonkom pomaga być jedną z najlepszych gmin wiejskich także naturalny potencjał – Ojcowski Park Narodowy, bliskość dwóch rzek, do tego 40 kilometrów tras rowerowych. Do Krakowa rzut beretem. – Z mojego gabinetu do Rynku w Krakowie w prostej linii jest 6 kilometrów – podkreśla z dumą wójt. Gmina od lat prawie połowę budżetu przeznacza na inwestycje. W tym roku budżet wyniósł ponad 70 milionów, z czego na inwestycje w gminie zaplanowano ponad połowę tej kwoty – prawie 36 mln zł. W ciągu niespełna trzech lat Zielonki – za własne pieniądze (prawie 14 mln zł), z niewielkim wkładem marszałka województwa małopolskiego (1,8 mln) – zrewitalizowały tereny poprzemysłowe po byłej cegielni dla parku Zielonki i Centrum Integracji Społecznej. Powstały piękne rekreacyjne tereny: dwuhektarowy park, gdzie zasadzono 155 drzew i drugie tyle krzewów, postawiono plac zabaw, ławki, parking, boisko, trasy dla rolkarzy. Park to część kompleksu Centrum Integracji Społecznej, która stanowi m.in. budynek administracyjny, w którym mieszczą się ośrodek pomocy społecznej, szkoła ekonomiczna, a także drugi dla potrzeb OSP i pogotowia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA